Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se!
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

útulky a FIP?

Fórum: Zkušenosti

<< Zobrazit předchozí téma | Zobrazit následující téma >>  
Autor Zpráva
BlackOrchid



Založen: 31.12.2007
Příspěvky: 87
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: útulky a FIP?
PříspěvekPřitlapkováno: 19. 1. 2008 22:57:45
Odpovědět s citátem

Chtěla bych udělat dobrý skutek a vzít si ke svému kočičákovi dalšího z útulku, ale vet mi říkal, že útulky bývají z 99% prolezlé FIPkou. Nerada bych Mikeho ohrozila nějakou nemocí. Máte někdo zkušenost? Je možné nechat u kotěte ještě v útulku udělat testy?
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
April



Založen: 08.11.2004
Příspěvky: 2716
Bydliště: Praha

Předmět: Re: útulky a FIP?
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2008 8:51:50
Odpovědět s citátem

No kdyby to s FIP onemocněním bylo tak jednoduché, jak říká Váš vet, byla by vyřešena spousta problémů s přemnoženými kočkami a útulky by zely prázdnoutou, FIP je totiž onemocnění smrtelné.

Číslo 99 % je v podstatě nesmyslné.
Jediné, čím mohou být útulky tzv. prolezlé, jsou koronaviry - což jsou běžné viry, které způsobují střevní problémy, ovšem u některých koček tento vir zmutuje a vyvine se následně FIP. Koronaviry se však vyskytují běžně v populaci koček, vyšší koncentrace je v prostředí s vyšší fluktuací, což, bohužel, právě útulky jsou. Proto se tak nějak spojují výrazy - FIP a útulky, projde jim rukama tolik koček, že tu existuje riziko přenosu koronavirů, přičiny mutace viru do FIP jsou navíc nejasné.

Problematické je taktéž i testování; standardně se testuje totiž pozitivita na koronaviry, přičemž z výše uvedených důvodů může být test pozitivní, přesto kočka nikdy FIP neonemocní.

Asi bych Vám doporučila spíš kontaktovat nějaký útulek a domluvit se přímo s nimi. Potíž je v tom, že čím víc informací člověk má, tím víc má obav. Ale přesto si troufám říct, že kdyby to s FIP onemocněními u koček z útulků bylo tak markantní, nebylo by tolik spokojených majitelů.

FIP je však onemocnění, které může postihnout i kočky z domácích chovů, nejen kočky domácí, ale i "von" kočky, kočky s nimiž se lidé piplali od kotěte, jsou známí rodiče, vyrůstaly v domácím prostředí ... a stejně se FIP nevyhnou.

V tom je záludnost téhle nemoci, nevybírá si.

April
_________________
Týden samomluvy v rámci vlákna zkrotí ledasjaké bouřliváky.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Adéla



Založen: 07.09.2006
Příspěvky: 277
Bydliště: moravské luhy a háje :)

Předmět: Re: útulky a FIP?
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2008 12:23:35
Odpovědět s citátem

FIP je nemoc, která stále není dokonale probádána. Podle nejnovějších výzkumů FIP v zásadě není nakažlivá nemoc. Ukazuje se, že se jedná většinou o problém určitých linií, které jsou vnímavější ke koronavirům.

Akutní FIP se rozjede v případě mutace koronavirů, s nimiž přijde během života do styku naprostá většina i čistokrevných koček (viz předchozí příspěvek April)
I pokud chovatel označuje svůj chov jako negativní na FIP, většinou tento údaj nemá vůbec žádnou vypovídací hodnotu, protože pokud jsou kočky testovány s titrem např. 1:10, stejně to znamená, že kočka přišla do styku s koronaviry a může se stát, že za určitých okolností může umřít na FIP.

K mutaci může dojít díky špatné péči, stresu, oslabení nebo díky dědičné dispozici (viz vnímavější linie).

Pokud máte strach si vzít koťátko z útulku, věnovala bych spíš pozornost celkovému zdravotnímu stavu, očkování a ideálně i test na leukózu (některé útulky dokonce testují), případně FIV. Protože leukóza je skutečné nebezpečí a metla útulkových koček. FIP z výše uvedených důvodů ne. Resp. v útulcích samozřejmě čas od času nějaká kočka na FIP umře, ale pravděpodobně je to proto, že kočky někdy přijdou do útulku nemocné, zraněné, stresované, což jsou právě ony impulzy, které mohou vyvolat mutaci viru.
_________________
Adéla - KATANGO*CZ
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
BlackOrchid



Založen: 31.12.2007
Příspěvky: 87
Bydliště: Ústí nad Labem

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 23. 1. 2008 22:51:09
Odpovědět s citátem

Děkuji za odpovědi, myslím že jsem lépe pochopila.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Odpovědět 
Anděla



Založen: 04.12.2008
Příspěvky: 1

Předmět: 
PříspěvekPřitlapkováno: 4. 12. 2008 16:17:25
Odpovědět s citátem

Dobrý den,
zajímalo by mě, jestlipak jste si nakonec kočičáka z útulku vzala. Píšu trochu opožděně. Taky jsem si pořídila kotě (nalezence), nechala kompletně naočkovat a měsíc po očkování jsem mu přivezla z útulku kamráda. Bohužel první kcourek do dvou měsíců zemřel, pravděpodobně na FIP - vlhkou formu. Jak mi bylo doporučeno za měsíc a půl jsem si znovu adoptovala novéhok kocourka, opět z útulku. Ten zemřel za půl roku, pravděpodobně na FIP - suchou formu. Ten kocourek, kterého jsem si vzala z útulku jako prvního, zemřel za dva roky na FeLV. Věřím, že on svojí infekční nemocí způsobil umrtí obou dvou koťat. Bylo to pro mě hrozné období a už nikdy bych ho nechtěla znovu prožívat. Je opravdu potřeba vybírat dobrý útulek, protože z mé zkušenosti bohužel, řada útulků nesplňuje veterinárně-hygienické podmínky k chovu zvířat a nechápu, jak je SVS může schvalovat.
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odpovědět 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   





Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete hlasovat v tomto fóru


Přejdi na:  

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (31x)
2
Tristis eris, si solus eris - Bude Ti teskno, ... (17x)
3
Seznam hřbitovů pro zvířata, krematorií ... (16x)
4
Britská krátkosrstá kočka (12x)
5
Je libo pouzdro na telefon s kočičím zadečkem? (12x)

Víte, že...

Víte, že základní informace najdete v části stránek Kocouřovy rady?


Další pomoc Vám může poskytnout naše veterinární poradna.
Kocouřova veterinární poradna Reklama
E-mňauněte nám

Reklama

Modrý kocouř.cz (c)

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube
Top