Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Blog: Myšlenky ze semináře 1: Toulavá zvířata a co se s nimi má dít

Datum17. října 2016  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes7 714x / 1x

Vstávat v šest ráno není můj koníček, ale vyplatilo se. Přednáška MVDr. Jiřího Žáka v sobotu 24. září 2016 na brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě na téma „Útulky a opuštěná zvířata v ČR“ byla neskutečně zajímavá. V mnohém mě překvapila, zejména v tom, jak věci mají podle v Česku platných pravidel být, a ukázala mi nové souvislosti.

Chtěl bych tady postupně zatím jen naťuknout několik věcí, myšlenek, které si ještě musím nějak zpracovat.Část 1: Toulavá zvířata a co se s nimi má dít

Toulavé zvíře, všechno se točilo kolem toho. Jde o zvíře, které je bez dozoru a nevíme, jestli ho někdo hledá. Není to to samé, co opuštěné zvíře, tedy úmyslně opuštěné.

Nabízí se zde srovnání s komentáři na Facebooku, kde po nalezení zbídačelé kočky nebo psa každý hned uvažuje variantu, že ho někdo vyhodil (odvezl do lesa a vypustil z auta a tak podobně). Nikdo neuvažuje, že se zvíře zvyklé na péči lidí ztratilo, a proto bez této péče vypadá tak, jak vypadá. Na domnělém pachateli si pak často řada účastníků diskuse vybíjí svou nenávist – skoro by se chtělo napsat nenávist k lidem obecně.

Když někdo toulavé zvíře najde, je povinen oznámit to obci. Pokud je zvíře zjevně k zájmovému chovu a do dvou měsíců se o něj nikdo nepřihlásí, může si ho nálezce, který o něj po tuto dobu pečuje „jako řádný hospodář“ (řečí zákona), ponechat („nabude vlastnické právo“).

Je zajímavé, že při sledování diskusí jsem nikde nenarazil, že by někdo radil oznámit nález obci nebo říkal, že to sám udělal. Pouze v případě, kdy spěchal např. do práce a předal zvíře obecní policii, což je ono oznámení obci. Jinak, zdá se, se každý snaží „zvíře zachraňovat“ – a původní majitel nemá šanci. V tomto případě konání dobra nenajdete svou ztracenou kočku ani tehdy, když ji budete mít očipovanou.

Pokud se nálezce nechce starat, předá obec zvíře do útulku. Od tohoto předání nebo od vyhlášení nálezu, podle toho, co nastane později, běží v tomto případě lhůta 4 měsíce, do kdy se může přihlásit původní majitel.

Skutečně všechna soukromá depozita a azyly nahlásí nález obci, nebo si kočku jen tak vezmou do své péče? A takto v podstatě „ukradenou“ kočku dají na Facebook a hledají pro ni nový domov? U některých útulkářů jsem si všimnul velké jistoty, že poznají, že odchycená „kočka nikomu nepatří“ – pak ji nekontrolují ani čip, ani nehledají majitele. Je možné takovou jistotu vůbec někdy mít?

Ještě k tomu nacházení zvířat. Pokud se jedná o odchyt, ten je nutné provádět v součinnosti s obcí a je nutné mít odchytový kurs.

Jsou kočky odchytávány vždy někým, kdo má odchytový kurs? A v součinnosti s obcí?

České zákony chrání práva majitele. V uvedené lhůtě 2 nebo 4 měsíců není možné zvíře například vykastrovat, protože poskytovat se může jen veterinární péče nezbytně nutná, tj. pro zachování života a zdraví zvířete.

Zase mě napadá, zda se skutečně dodržuje v útulcích, azylech a depozitech lhůta 4 měsíců, kdy se může ozvat původní majitel. A opravdu v této lhůtě žádné zvíře nevykastrují?

Pro úplnost, za poskytnutou dočasnou péči by měl majitel samozřejmě zaplatit – tedy odchyt i další náklady. Pokud se takové zvíře umístí do dočasného domova, mělo by díky evidenci být vždy jasné, kde je. Do uplynutí lhůty zvíře tomu, kdo si ho třeba z útulku vezme a pečuje o něj, nepatří.

Problém je podle diskuse na semináři ale i na druhé straně. Zdá se, že i když útulek (městský nebo soukromý) oznámí nález obci, tj. např. obecní policii, ta zprávu někdy zahodí. A když volá majitel, zda se zvíře nenašlo, odpověď je negativní.

Vše navíc korunuje fakt, že útulek – který tady už byl několikrát zmíněn – není legislativou nikde definován. O tom v další části.Ilustrační foto: FreeImages.com/Rajmund BarnasTento blog vyjadřuje názor autora, nejedná se o stanovisko Modrého kocouře.cz.
Tagy ?

toulavá kočkaútulek


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

11 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum12. října 2017 8:49

U nás je to tak,že všetci v našej vesnici,je to vlastne mestká časť dostávame maily od starostu alebo asistentky,že s stratilo nejaké zviera.Ked ľudia vidia psíka alebo mačičku tak to tam nahlásia a všetci dostaneme mail.Nikto nemusí nikam chodiť.Horšie je ,ked z inej dediny alebo mesta nám z auta vyhodia mačatá,Fionka,Smudlinka,Jony,ktoré sa ešte o seba nedokážu postarať a sú v neakom obale a zlom stave.Jedine Lejduška k nám prišla baculatá a úplne zdravá,nikde sme ju nezatvárali,mohla sa vrátiť domov,no nikomu nechýbala,pýtali sme sa.Vtedy ešte tento systém nefungoval,no myslím si,že teraz je to oveľa jednoduchšie

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum22. října 2016 11:32

Marti -na kraji vesnice sedm km od města.Tady je tolik koček a bez domova že by to zaplnilo celý útulek.Některé úřady kolem města a město kastrují nalezené kočky a tady na našem úřadě jsem se ptala a bylo mi řečeno že prý by to tady lidi zneužily,tahaly sem další kočky a úřad by to platil.Teda to mi řekla kamarádka co tady na úřadě dělá.Zrovna včera mi říkala že ji na zahradu nějaká kočka přitáhla čtyři koťata.

gwen
Kocouřákgwen  Datum22. října 2016 7:11

Mirko a to bydlíte někde na vesnici nebo na okraji města?
Já když projdu svým městem (10 tis. obyv), tak vím o dvou kočkách za oknem, třech kočkách venku (které mají majitele) a jinak nevidím kočku! A to ani v místech, kde jsou rodinné domky.
Vím, že mi v nedalekém útulku paní říkala, že jsou domluvený s městem, že když jim zavolá, paní přijede a buď odchytí nebo jim jen městská předá kotě, které ona k sobě vezme a na které dostane nějaký peníz(na kastraci)- (to bylo před několika lety.o) . Jak je to teď to opravdu nevím.

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum21. října 2016 21:46

U nás v ulici je pořád plno koček a tak jen u třetiny se ví komu patří.Dnes jsem zjistila že mám v bývalém kurníku kotě no vlastně dvě.A nikdo se k nim nehlásí.

Filip
KocouřákFilip  Datum21. října 2016 21:29

mirkacab: Kdo to zaplatí? Ono je to složitější. Podle zákonů by neměly kočky chodit ven (o tom třeba příští blog). A do útulku by se mělo dostat zvíře, u kterého není zřejmý majitel. Pokud by tedy třeba Váš soused odchytl a odvezl do útulku Vaši kočku, věděl by, komu patří, takže by se nechoval podle pravidel. A taky by ji tedy neměl odchytávat, protože na to nejspíš nemá odchytový kurs :o)

Marlene: Jestli sem útulkářky nakukují, to nevím, ale pokud ano, jejich vyjádření by bylo zajímavé. Víte někdo, jak to chodí?

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum20. října 2016 13:00

V UL na sídlišti pochoduje pokaždé nějaká kočka .U paneláků vidím i misky jak se lidi starají .Zajímalo by mně kdo zaplatí náklady za odchyt,když někomu odvezou do útulku kočku ,která se jen venčí?

gwen
Kocouřákgwen  Datum19. října 2016 18:29

Tak ono to nějaký řád a postupy mít musí (jen jsem nevěděla jaký). Ne vždy, hlavně ve velkých městech se to dá vyhlásit rozhlasem. Lepí se plakáty, obvolávají se veteriny, útulky atd.
Já si jen laicky myslím, že kočka, která se dá lehce chytit nebo dokonce přijde, je kočka, která někomu patří. Která je zvyklá na lidi.
Hodně čtu - našla jsem koťátko, má krásný kožíšek, není podvyživený....tak já si ho nechám...To mi přijde jako nesmysl, protože taková kočka, něčí je.

viera
Kocouřákviera  Datum19. října 2016 18:21

nuž Filip,ja osobne som pred dvomi rokmi našla u môjho psa kopiu Mafie,nadherne biele mačiatko ..a dala som vyhlasiť v rozhlase ,žže ju mam a že niekomu iste chyba........a chýbala..o dva dni prišiel majitel s malym dieťaťom,že to ich mačička,lenže medzitym mačička s tulavymi labkami prešla cez cestu a zrazilo ju auto a tak som majitelovi mohla len oznamiť ,že mi je ľuto a pozerať sa ako jeho dieťa plače.............a pol ulice ma zastavovalo a ťukalo si po čele,že čo ma to napadlo vyhlasovať mačku,že ved mačiek habadej..škoda ,že to zle dopadlo,z dobreho pocitu smutok

Fotka u komentáře
gwen
Kocouřákgwen  Datum19. října 2016 18:12

Tak, já někdy v létě četla tu kauzu s Nepraktovi kočkou. Kdy nějaké slečny vzaly kočku do útulku, a ještě snad tentýž den, tu kočku nechali uspat. Tudíž, podle tady toho článku by bylo něco špatně a soud mohl být ukončený v jedný minutě. Zatím je myslím, odročen, a jsem zvědavá, jak to dopadne.
Hodně věcí jsem nevěděla a osobně si myslím, že se hodně věcí nedodržuje.

Marlene
KocouřákMarlene  Datum19. října 2016 17:38

Já díky za objasnění . Vždycky jsem si říkala, jak to je. Jestli, kdybych našla kočku si ji mohu ponechat, předat útulku nebo jak ty věci fungují.
Nemyslím si, že to dodržují. Jak záchranářky, tak útulky. Ale je tu prostor pro vyjádření, určitě sem nakukují. Tak jsem zvědavá, kolik komentů bude.
Na pokračování se těším.

inusanka
Kocouřákinusanka  Datum19. října 2016 13:33

Děkuji, sama se starám o občas docházející kočičky a vím, že někomu patří a u nás se jen občas stravují. Vadí mi zachránci, co seberou kočku zjevně neporaněnou a netrpící dlouhodobě a zavřou ji doma - když je to zjevně kočka chodící ven - popřípadě rovnou zachrání do útulku

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (30x)
2
Vyhlášení NEJ fotky února 2022 (12x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top