Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

První zkušenost

Datum3. července 2016  |  Autorgwen  |  Zobrazení celkem/dnes9 615x / 3x

Kočka / Cat
Ilustrační fotka, FreeImages.com/Elena Kurinki

“Mami, proč nemáme kotě?”

Koukla jsem se v počítači na inzeráty. Prodáme dvě koťátka, velmi zajímavé zbarvení a ejhle, blízko nás. Zvedla jsem telefon, vytočila číslo a domluvila si schůzku. Slečna velmi ochotná, žádný problém, žádný problém, uvidíme se ve středu. V úterý mi slečna opět volala a přehodila termín na sobotu. Samozřejmě, z pročítání fcb skupin mě napadaly myšlenky, jak se sejdeme u benzínové pumpy a tam mi ukáže drobečky a bude apelovat na moje city, že když nekoupím, její táta je utopí. Ale nestalo se, slečna mě pozvala na sobotu a dokonce k nim domů.

Když jsem zvonila, představovala jsem si všechno možné, ale vešla jsem do bytu, kde byl pořádek, a hned v obýváku na mě vykoukla kojící mamka s dvěma koťátky. Byla to ta nejkrásnější koťata, co jsem kdy viděla. Představili jsme se a s podáním ruky se majitelé sklonili pro kotě, které mi dali do dlaně. Chumáček chlupů s modrýma očima.

Vyprávěli mi příběh, jak je kočce přišli. Odkoupili od páru z ciziny, žijícího u nás, kočku, britku a dokonce mi do rukou podali i její průkaz původu s rodokmenem. Za honosným jménem byl i dodatek, není určeno pro další chov. A já vidím dvě neuvěřitelně krásná koťata, která se potácí okolo majitelů, a paní mi řiká: “Kočka měla tři koťátka a jedno umřelo, měla složitý porod a museli jsme udělat císaře. Odvezla jsem ji na veterinu, kde při císaři udělali i kastraci.”

“A kolik tento úkon stál?” zeptala jsem se.

“5 500 tisíce, ale dál jsou v tom i léky a další dvě kontroly.”

“Aha... A kde jste sehnali kocoura?”

“Kocoura na krytí jsme sehnali stejné barvy a plemene a měli jsme to štěstí, že to bylo také nedaleko nás. Poprvé se to nepovedlo, ale druhý pokus vyšel.”

“A kolik těm koťátkům je?”

“5 týdnů.”

“A kdy by byly k odběru?”

Do toho pán řekl, že asi za měsíc, ale paní spěšně dodala, že asi do dvou týdnů. Samozřejmě, že to bylo brzy, tak či tak.

Paní nám ještě řekla, že byla odčervená a budou ještě jednou odčervená a že vlastně cena je taková (5 tisíc) proto, aby si zaplatila pořizovací cenu kočky a náklady spojené s veterinou.

Ale co vedlo paní k tomu, že kočce pořídila plánovaně koťata?

Poděkovala jsem jí a slíbila, že se do několika dní ozvu. Říkala, že bude ráda, protože mají hodně zájemců a jedni jedou až 300 km, aby se na kotě podívali.

Musím říct, že toto byla moje první zkušenost s lidmi, kteří nabízeli kotě za peníze. Za mých mladých let, když jsme chtěli kotě, šli jsme k sousedům a tam se zeptali, jestli nějaké nemají. Nemám ani zkušenosti s koupí koťat od chovatelů, ale vyměnila jsem si několik mailů, kde jsem musela zodpovědět otázky z mého soukromí, aniž by mi bylo sděleno, kolik to kotě stojí. K této paní jsem jela s tím, že jsem cenu znala, a ta paní se měla možnost rozhodnout, jestli mi to kotě prodá, na základě rozhovoru se mnou. Je tohle férovější a pro většinu lidí přijatelnější přístup?

Hned po příchodu do auta jsem ale přemýšlela, jak je to s chovatelem, který vydal tento PP i s rodokmenem, a doma jsem si najela na jeho stránky. Samozřejmě, že kočku, kterou jsem viděla před hodinou, jsem tam našla. Byla jedním kotětem z osmi vrhů, který za ten rok chovná stanice měla. Takže chovatel, který má v průměru 25 až 30 koček ročně po dobu několika let, může vědět o všech svých kočkách? A o co je nebo není “horší” tahle paní od chovatele, který si neohlídá (nebo jak “všichni” říkají, nekastruje) svoje odchovy?

Koukám se do dostupných databází testovaných koček. Ujistím se, zda rodiče kočičí mámy jsou či nejsou zatíženi HCM? Ač nejsem moc zkušená v hledání, zkusila jsem dvě tři databáze a nikde není uvedená ani zmínka. Mohu se tedy jako smrtelník dopátrat? V této chvíli jsem na tom s tímto kotětem stejně jako s jakýmkoliv jiným, kdekoliv jinde bych ho koupila, a u kterého to prostě nejde dohledat.

Nebudu z toho dělat žádné závěry, protože v tom nemám zatím asi úplně jasno. Ale z této konkrétní návštěvy mi vychází, že se dá koupit kočka po rodičích s PP za cenu okolo pěti tisíc. Útulek mi žádnou takovou kočku neposkytne, od chovatele ji za takovou cenu nekoupím.

Takhle to celé bylo.
Tagy ?

kotě


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

29 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum7. července 2016 18:56

Viem presne ako by to dopadlo.Dcéra by dala šteniatka len do tých najlepších rúk a to sú 4 naše,tak by sa nám stav chlpáčov rozrástol do neudržatelného stavu.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum7. července 2016 18:51

Všetkých 5 mojich mačacích spolubývajúcich mám vykastrovaných,no podobnú dilemu máme s Elinkou.Je s pp,výstavu absolvovala na výbornú,je chovná.Partnera bude mat so svojej chovnej stanice aj šteniatka PP,no aj tak nechceme zatial šteniatka.Je drobučká,je to člen rodiny a každý pôrod predstavuje riziko a pre peniaze to robit určite nebudeme.

gwen
Kocouřákgwen  Datum4. července 2016 17:58

Filipe, zažila jsem na fcb, že přišla chovatelka, že její chovný kocour/kočka je HCM pozitivní a že bude kontaktovat svůj odchov. Myslím, že v tomhle se ukáže síla člověka.
Další věc. Všimla jsem si, že v databázi třeba jsou rodokmeny do x tého kolene, ale jestli kočky z této linie jsou či nejsou pozitivní, tam není! Je to hrozně složité a kdo v tom neumí číst a hledat, nemá šanci.
Ovšem všechno píši jen z pozice pozorovatele, ráda bych, kdyby někdo, kdo s tím má více zkušenosti o tom něco napsal.
A hlavně se nebál...o)))

Lenka Bartáková
KocouřákLenka Bartáková  Datum4. července 2016 12:19

Tak opravím...tak chs co znám....z fb....Třeba to jen píšou....jiná věc je taky skutečnost.Já sama mám dvě MCO z jedné chs,kde jsme měli kastrovat do roka....a třetí MCO musel...(byla podmínka,uvedeno ve smlouvě) je kastrován od chovatelky....Proto sem psala většina....jen z těch co znám...( samozřejmě zase jen teda takhle z fb,co se píše) Já nemám zkušenost osobní jednání po jiných chs...A tím to asi bude :-) Je pravda,že asi dost chs ve skutečnosti jednají jinak...ale to nemám zkušenost.

Filip
KocouřákFilip  Datum4. července 2016 11:58

Lenko, rád bych zareagoval nejdřív na Vás. Píšete, že "většina chs si kastrace už dělají sami". Řekl bych, že toto je něco, co je prezentováno zejména v některých skupinách na facebooku, ale není to vůbec pravda. Řekněme, že v Česku je asi 500-600 chovatelských stanic (možná i více, protože řada se tady ani neprezentuje a prodává kvalitní koťata čistě do zahraničí za úplně jiné peníze).

Než mě kvůli diskusi o praxi raných kastrací a podobným tématům ze skupin, kde rané kastrace propagují, vyhodili, uvedli mi tam 4 (slovy ČTYŘI) chovatelské stanice, kde rané kastrace dělají. Tedy ani ne jedno procento ze všech. Řada chovatelů říká (skutečně při debatách z očí do očí nebo mailové korespondenci, a jsou to zkušení chovatelé, uznávaní ostatními), že by tak malé kotě kastrovat prostě nedali, a raději to tedy řeší smlouvou (což je v Česku pro většinu lidí samozřejmě jen cár papíru).

Vyvedete mě v tomto z omylu?

A napadá mě... pokud není kočka určená k chovu, protože se v linii např. objevuje HCM, přestal by (snad) chovatel odchovávat další koťata. Takto rizikové kotě by ale mohl prodat na mazlíčka - informoval by v tomto případě toho, kdo si ho koupí, proč je na mazlíka?

Lenka Bartáková
KocouřákLenka Bartáková  Datum4. července 2016 10:02

Marti...znám jednoho maiňáka,který byl i s PP za 6 tis.Viděla sem ho na vlastní oči,je to opravdový obr....s velkou hlavou....a je i tady v MK :-)
jo a k debatě :D Věřím,že spousta chs kteří mají plno odchovů...tím opravdu myslím plno vrhů ročně.....tak tohle neuhlídají,jestli nedělají kastraci oni sami.Jestli čekají na nového majitele,s tím,že si je do roka nechají vykastrovat,tak pak se nedivím,že si udělají koťata.....( nový majitelé si řeknou a co! tak jedny...) Většina chs si kastrace už dělají sami. Pro ně je to jistota,že jejich odchovy nebudou někde v množírně...a nebude se na nich odchovávat nemocné koťátka....Já jsem jedině PRO.....aby šli koťata do nového domova již kastrovaný.Pro mě je to lepší...Nejsou žádné starosti :-)

Annie626
KocouřákAnnie626  Datum3. července 2016 13:52

Ale ve Zlaté knize bude Karpík až za pár dní, nemá totiž ještě očička úplně v pořádku, takže nevypadá úplně nejlíp.

Annie626
KocouřákAnnie626  Datum3. července 2016 13:45

Ale veterinář i my podle knížky jsme poznali, že je Britská.

Annie626
KocouřákAnnie626  Datum3. července 2016 13:44

Gwen, k Rozali PP nemáme, když je z útulku.

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 12:27

Annie...vážně? Tak přece jenom je už máte doma? Paráda! Moc se těšíme na fotky.o))
A jak probíhá soužití? Máte deníček?.o))

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 12:26

Annie, to vám k ní dali i PP?

A když píšete o těch koťatech, já viděla koťata mainek za 7tis. A hned pod tím bylo asi sto příspěvků lidí, jak je to možný a že takhle stáhnout ceny mainek je absurdní. Asi chovatelé, co byli naštvaní...o))
Bylo pod tím, že končí s chovem, že tohle jsou poslední koťátka a proto ta cena. No, nevím. CHS u toho nebyla uvedena, abych se koukla teď, jestli mají zase poslední vrh. .-o))

Annie626
KocouřákAnnie626  Datum3. července 2016 12:25

Včera jsme přijeli z Vrbičan s dvěma krásnýma kocourkama - Aladinkem (má hlavu úplně jako MCO) a Karpíčkem. :-)

Annie626
KocouřákAnnie626  Datum3. července 2016 12:23

Já jsem jednou viděla inzerát britských koťat s PP za 6000. Ale my jsme mněli štěstí a máme britskou Rozálii za 0 Kč z útulku (0 Kč - odpustili nám kvůli dlouhé cestě ty 400)

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 12:18

Já vlastně nevím, jaké správné by bylo řešení. Čipování koček?
Všech? Při čipování by veterinář udělal zprávu o zdraví kočky a při prodeji a převedení na jiného majitele by se zaplatil poplatek (daň). Takhle nějak?

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 12:15

Marti,mali dve mačiatka,dokopy s Mafi,druhe vykastrovane maju doma,nedaju ho nikomu

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 11:44

Vierko, ale ono to klidně mohlo být tak, že ta kočička, co zdrhla měla 4 koťátka, jedno darovali vám a 3 prodali. Ale co já vím, to je jedno. Důležité je, že je to prostě o lidech! Vy jste vykastrovala, jiní nevykastrujou a nevykastrujou ani někteří chovatelé.

Myslím, že výdaj za kastraci pro chovatele, je to nejmenší. Za vědomí, že ta kočka prostě bude za mazlíčka.
Já osobně si myslím, že to dělají tak 2 chovatelé ze 100. A to ještě Ti, který mají typově dobré kočky, které mají prestiž a který mají třeba míň odchovů. A který mají chovatelský záměr a ty kočky bezmezně milují a jde jim o ně.

Sama moc dobře nevím, jak nejlíp na to, aby to mělo nějaká pravidla, ale hlavně pravidla, která by byla dobrá pro kočky!.
Aby hleděla hlavně na jejich zdraví, spokojenost.

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:39

ale tych inzeratov s PP je dosť,aspoň tu na Slovensku,takže ta ponuka je dosť velka,dopyt nevyzera ,že by ju prevyšoval,tak si každy može cicu kupiť ak na to ma peniaze..

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:33

Mafi nebola z umyselneho množenia,jej mamina s PP zdrhla z domu potvorka a niekde sa im spustila :) aj to sa stava..možno to mali riešiť inač ,ale nezarobili na tom a Mafi som vykastrovať dala,tak kolobeh nebude

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:31

je to smutne...keby ich predali vykastrovane,to by zasa zvyšilo vydavky..začarovany kruh..možno to raz niekto mudry vyrieši ako na to..

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 11:30

A poslední....Kdyby pokryli - nebudou to chovné kočky supermatky, protože těch porodů by musely mít hrozně moc?

Ještě je tu možnost, že lidé by se zbláznili a pochytali by venku všechny toulavé kočky (kolik jich je nikdo neví) a ty by si nechali nebo dali do útulku, kde by si lidé mohli vybrat. Nebo spíš, kde útulek by si mohl vybrat lidi, pro který jsou vhodné.

Ale Viero, to byste asi neměla doma Mafii..

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 11:28

Vierko, tak jestliže to povahu kotě po rodičích s PP nezdědí, tak to se pokaždé chovatelé asi strachují...o))

Máte pravdu, že chovatelé s tím mají náklady. Vidím v tom větší náklady na pořízení chovné kočky! Ale to je v některých případech to jediné, v čem se liší. Odčervení, testy atd - to chovatelé, ale i Ti druzí dělají. Ale také třeba nedělají. Já mohu opravdu soudit jen tady z toho jednoho konkrétního případu!!

Když to tak píšete, chovatelé ale mají obranu. Vykastrovat. Na těch se dál produkovat koťata nebudou. ¨
Proč to nedělají?
Protože někteří prostě takhle malý kotě vykastrovat nechtějí. Někteří vědí, že se jim pak hůře hledají domovy( každý chce koťátko a někdo už předem ví, že na tom koťátku chce vydělat)

Takže jak z toho ven?

A v absurdní situaci, kdyby všichni kastrovali, tak kde se kočky vezmou? Chovatelé nepokryjí množství koček, co lidé chtějí.
A

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:23

no ,Marti..Sisu sme na take vydieranie kupili..nechcela som ju nechať zničiť tomu hlupakovi..stala polovicu toho čo stoji jej rasa s PP..len nam bolo luto ,že chudatku trčia rebra a trpi..teraz nam to vracia dobrotou..viem,že to nebolo spravne,mali sme toho magora udať

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:20

hm..Marti,ale je tak celkom iste ,že zdedia tu povahu a vlastnosti?ja neviem...tu poznam slušnych ludskych rodičov čo maju decka narkomanov a inych vyvrhelov..je take iste,že mačky zdedia tie vlastnosti?a vlastne PP je skor na ten vstup do sveta celebrit mačacieho sveta,,,vystavy a tak..a ked PP nema tak iba ako maznačik..ja neviem..ono je to zamotane...niekedy mam dojem ,že tí legalni chovatelia tie ceny premršťuju,azasa na druhej strane oni aj investuju ,tak to ťažko posudiť...a ti druhi bez PP im to kazia..keby to tou kupou bez papierov aspoň skončilo,že nebudem dalej množiť..ale väčšina z nich množi..a je to nekonečny pribeh...neviem,ja by som nemnožila,ved s tym su tiež spojene vydavky,veterinar,starostlivosť..nie je to len tak..skratka mačaci papierovy svet ma svoje pravidla,tiež by ma štvalo ,že to niekto nedodržiava ,keby som bola jednym z nich

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 11:12

Jediný, co vím, že bych kotě nekoupila, kdyby byl na mě vyvíjen nějaký tlak, jako, že ho utopí nebo kdo ví co. Tohle citové vydírání se mi příčí.
Na druhou stranu, sdílením těhle inzeratů a pozastavením se nad tím, nehledá se tak víc lidí, který se smilují a nědělá se tomu reklama a tímpadem , nepodporuje se to?

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 11:10

Vierko, to mi ale neodpovídáte na otázky...o))

Když se nad tím pozastavuji a přemýšlím nad tím, bez ohledu, že bych něco podporovala či nepodporovala.-o))

Tak...
v tomto konkrétním případě- kdy britka si našla kocoura briťáka a ty dvě malý koťata sice nebudou mít PP, ale britky celým svým vzezvřením a povahou..A za polovinu ceny.
(Výsostně mě štve, že z toho nezaplatí daně. )

Na rozdíl od darovaného kotětě ve vesnici, kde nebudu vědět povahu, ani jak bude vypadat.

Ale se zdravím, na startu, toho budu vědět u obou koťat stejně.

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 11:02

no ,Marti,viem celkom určite ,že psiky z našho utulku idu najviac do rakuska,neviem či maju presne zistene podmienky tych zvierat,viem ,že z Rakuska sponzoruju ten utulok,občas vidim na FBodfotenu pomoc ,ktoru poslali odtial..tak možeme len dufať,že sa tie psiky maju dobre,o mačkach neviem..ale ja si odtial cicu určite vezmem..nechcem mačiatko,mačiatku tu hrozi väčšie nebezpečenstvo,same drevo a tak..a umyselne množenie odsudzujem v každom pripade,ale napr.Mafi je z niečoho takeho,že chovna mačka sa im zabehla ,jednoducho neustražili..a je Mafi na svete..lenže nepredali,,,darovali mi ju

gwen
Kocouřákgwen  Datum3. července 2016 10:55

Viero, já z toho měla smíšené pocity.
Ano, jela jsem tam hlavně proto, přesvědčit se, jak to celý i funguje, co to dělá za lidi a hlavně, jaká ta koťata budou.
Bylo to kousek od mého domu. Měla jsem milion otázek.
Porušili tihle druhý majitelé smlouvu, když ani tu první, s cizincema neviděli? Proč se rozhodli mít koťata? Chtěli na tom vydělat a zaplatit si kočku? Chtěli mít koťata pro svoje známé? Ublížili tím nějak svojí kočce? Jak by se k tomu to případu měla zachovat CHS, která ani neví, co se děje? A opravdu to neví? Co když cizinci se s ní spojili, řekli, že musí odjet a nabídli kotě za cenu ve smlouvě a CHS nejevila zájem? Tak tu kočku prodali dál?

Viero, nevím, jak je to u vás, ale hodně útulků u nás kočky ven nedají. Moji sousedé mi kočku nedají, protože když jdu městem, potkám všehovšude asi deset koček za okny. Toulavou kočku si jen tak nechytnu, nemám šanci vidět žádnou. Když mi náhodou přes cestu přeběhne, netroufnu si ji vzít, co když někomu patří. Na určité plemeno si asi nepotrpím nebo, kdybych asi se rozhodla, tak bych si přála britskou dlouhosrstou, ale pochybuji, že bych kotě sehnala a hlavně, že bych na něj měla peníze. (kdybych šetřila, tak mi do toho vždycky vleze něco důležitějšího na zaplacení).
Tak kde kočku vzít?

viera
Kocouřákviera  Datum3. července 2016 10:42

Marti,prečo očakavať od ludi,že neporušia zmluvu ohladom mačiek-že neni vhodna na dalši chov a budu to rešpektovať,ked nie su schopni rešpektovať vlastne zakony?!mna naštve ked vidim inzerat na bazoši,že kupte mačku-psa do toho a toho datumu ,lebo ho dam utratiť..strašne pomyslieť,chudinky zvieratka..najnovšie si vezmem odrastenu cicu z utulku ,kedže nie sme zvyknuti mať iba jednu mačku vonku,je to tam bez mačiek smutne,ale nebudem kupovať od množitela..myslim si,že ak už ozaj chcem mačku čistokrvnu ,tak ak nechcem platiť majland,popozeram inzeraty a niekedy slušni ludia odrastenejšiu mačku aj daruju,z rodinnych či inych dovodov.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (40x)
2
Veterinární poradna: Syrové maso pro kočku? (15x)
3
Veterinární poradna: Rolnička u kočky (15x)
4
Americká krátkosrstá kočka (13x)
5
Vyhlášení NEJ fotky června 2023 (12x)
6
Šáchor (Cyperus, papyrus) - kočičí pochoutka (12x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top