Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

„Ať je koček milion!“ Kolik je v Česku opravdu koček?

Datum7. června 2016  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes15 065x / 1x

Můžeš do toho volat: „Haló, haló, haló, proč je koček málo,“ řekl Mach. „A tak štěkám jako hrom, ať je koček milion,“ řekla Šebestová. A v tom se ze sluchátka ozvalo: „Říkáte milion koček? No prosím, jak si přejete.“ Oba koukali jako vyjevení, protože tolik koček v životě neviděli.
Mach a Šebestová, O utrženém sluchátku

Otázka na počet koček je jednou z věcí, které na českém internetu lidé hledají, ale odpovědí příliš moc není. V tomto článku se pokusíme nastínit nejen celkový počet, ale i z čeho je vlastně tvořen.

Kolik je v Česku kterých koček? Pro získání přehledu je nejlepší znázornit si vše graficky.


Počet koček v Česku

Jak jsme k tomuto grafu dospěli, to se dočtete níže.Počet koček v domácnostech

Počet koček v domácnostech v Evropě již delší dobu odhaduje organizace výrobců potravy pro domácí zvířata FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation). Podle jejich zatím nejnovější zprávy (2014) žije v českých domácnostech 1 084 000 koček. Zároveň odhadují, že aspoň jednu kočku vlastní 22 % domácností (pro srovnání, odhaduje se, že aspoň jednoho psa mají ve 41 % domácnostech).

Pro zbytek této úvahy uvažujeme počet koček ze zmíněné zprávy. Další evropské nevládní organizace, ze kterých čerpají i české státní instituce, uvádějí podobná čísla. Odlišný údaj v telefonickém rozhovoru (asi 1,5 milionu koček v domácnostech) uvedla pouze zástupkyně Nadace na ochranu zvířat, nicméně e-mailem toto nebylo už nijak potvrzeno. Samozřejmě musíme připustit, že jednotlivé organizace od sebe opisují a žádné vlastní analýzy ani nemají.

Podle FEDIAF má v Evropské unii alespoň jednu kočku 26 % domácností (alespoň jednoho psa 18 %). Česko je tedy z hlediska průměru Evropské unie trochu podprůměrně kočkařská, ale zato nadprůměrně pejskařská země.


Podíl domácností s aspoň jednou kočkou nebo psem
Zdroj dat: FEDIAF


Udržitelnost stavu koček v domácnostech

Pokud si někdo pořídí kočku bez průkazu původu (PP), popř. pokud má jeho kočka bez PP koťata, je na českém internetu okamžitě předmětem urážek, v poslední době letí urážky na velikost jeho mozku a blinkající smajlíky. Toto celé ovšem nabývá nový rozměr, pokud provedeme úvahy popsané v následujících odstavcích. Předem upozorňuji, že se jedná o analýzu poměrně velkého množství získaných informací.

Podle údajů získaných od chovatelských organizací působících v Česku (SCHK, BCCBOEC) ročně přibyde asi 5 500 koček s PP (data o registracích koček je samozřejmě nutné očistit o dovozy a vývozy). Pokud tento údaj zkombinujeme s předběžnými daty získanými z našeho průzkumu věku koček (vzorek 1 286 koček) a za předpokladu, že se zachovává stávající počet koček, žije v českých domácnostech odhadem asi 70 000 koček s PP.

U počtu 5 500 koček s PP ročně bych ještě rád zmínil, že aby se zachoval stávající počet koček (pokud by lidé, kterým kočka zemře, chtěli náhradu), musí ročně přibýt asi 90 000 koček. Chovatelé s PP toto nemohou v žádném případě pokrýt (a tak je to zcela správně), v současné době se na počtu ročně narozených koček podílejí asi 6 %.

Zaměřit se při osvětě týkající se výběru kotěte na PP/bez PP při tomto stavu věcí tedy téměř vůbec nedává smysl, mnohem důležitější je dbát na to, z jakých podmínek kotě pochází. Pokud se argumentuje zdravím koček s PP, situace není tak jednoznačná, jak by si řada lidí přála: kočka s PP v Česku vám pravděpodobně zemře na nemoc o rok a půl dříve než kočka bez PP a o rok dříve než kočka pořízená z útulku (data z našeho průzkumu věku koček).Kočky v útulcích

Další kočky v Česku se vyskytují v útulcích. Zjistit jejich počet je nesnadné, protože kromě oficiálních útulků (registrovaných u Státní veterinární správy) existují různá depozita, azyly a dočasné péče („dočasky“).

Kampaň Pomozte naplnit misky v útulcích uváděla v roce 2015 počet 8 000 zvířat na Miciny.cz, nebo 7 000 na vlastních stránkách (zde už údaj dnes není). S kampaní spojená Nadace na ochranu zvířat mi loni (říjen 2015) údaj telefonicky potvrdila, nyní (červen 2016) už ne a uvádí, že číslo 8 000 „se evidentně týká psů i koček“. Toto je hodně sporné, protože odhady počtů psů v útulcích patrně celé toto číslo přesahují.

I když někdo hovoří o nárůstu počtu koček v útulcích (na Miciny.cz je uveden nárůst 30 % patrně mezi lety 2010 a 2015), není jasné, jak se na tomto podílí nárůst počtu útulků (a depozit, azylů a dočasek) a jak se na tom podílí možnosti, schopnosti a vůle odchytávat kočky a dávat je do útulků (z tohoto pohledu nejsou použitelná data z obecní nebo městské policie - nemusejí odrážet počet koček, ale čistě i jen praxi vzhledem k toulavým zvířatům). Působit mohou i další obtížně kvantifikovatelné faktory.

Objektivní odhad opět zatím nejsme schopni uvést, předpokládáme ale, že se jedná o jednotky tisíc koček, předpokládejme 5 000.

Opět je nutné uvědomit si toto množství v kontextu a za předpokladu zachování počtu koček v českých domácnostech – i kdyby si lidé, kterým kočka umře a kteří chtějí další, rozebrali všechny kočky, co jsou dneska v útulcích, stále bude potřeba, aby se někde ročně narodilo 85 000 koček (z toho jen asi 5 500 zajistí chovatelé s PP, jak je uvedeno výše).Kočky venku

Úplně neznámé pole. Za kočky venku považujeme kočky divoké, které přežijí i bez člověka, nikdy s ním nežily a nejsou nijak socializované (nejedná se o kočku od sousedů, která se venku volně pohybuje, a spousta domácností ji má za „naši venkovní kočku“).

Může se jednat o kolonie, někdy méně, někdy více skryté, které žijí s podporou člověka nebo bez ní, někdy jsou kontrolované (kočka je odchycena, vykastrována a vrácena).

V zahraničí (USA, Spojené království) uvádějí analýzy, že délka života takových koček se může pohybovat průměrně kolem 7 let, velká je úmrtnost koťat, asi polovina nepřežije první rok života. Zapomeňte tedy na často sdílené pyramidy, jak se kočky množí - zdají se být pouhým matematickým cvičením bez vztahu k realitě.

Odhad počtu divokých venkovních koček v Česku není zatím možné učinit, ani nám není žádný znám.Závěrem

Pokud disponujete nějakými údaji, nebo máte vlastní odhad, kolik kterých koček v Česku je, e-mňauněte nám, rádi analýzu upřesníme. Jejím cílem je znát fakta a moci lépe pomáhat, aby na tom kočky byly v Česku lépe. Aby šlo lépe směrovat kampaně a věnovat úsilí tam, kde dává smysl. Bez dat si pomoc kočkám neumím představit.
Tagy ?

analýzapočet koček


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

39 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum8. srpna 2023 13:03

Jen jsem chtěla říct, že ne každý má peníze na papírovou kočku a HLAVNĚ- NE KAŽDÝ JI CHCE!!!!!Ono to totiž je s kočkami jako se psy, u nichž je dávno známo, že pouliční ratlíci jsou nejodolnější a nejchytřejší! A já chci miláčka, který mi vydrží dlouho, když už ji naučím co smí a nesmí dělat, tak nechci aby mi vzápětí zemřela! A navíc, nešlechtěné kočky jsou přece NÁDHERNÁ zvířátka! I když musím uznat, že existuje mnoho šlechtěných a krásných,(což jsem zjistila až tady a s úžasem) ale mají většinou sklon k nějakým nemocem!
A moje zkušenost s venkovními kočkami je zprostředkovaná! Syn mého manžela byl na vojně a tam měli venkovní kočku, která vždy vrhla koťata, která SE ALE NIKDY NEDOŽILA DOSPĚLOSTI, NEBOŤ VOJENSKÝ PROSTOR BYL V LESE A KOČKA MĚLA KOŤATA UKRYTÁ NĚKDE, KDE JÍ JE VŽDYCKY NĚCO POSTUPNĚ ZAHUBILO! Takž odhady venkovních koček JSOU ÚPLNĚ IMAGINÁRNÍ!!!!!!

Filip
KocouřákFilip  Datum27. ledna 2017 20:45

Zaměřme se tady na počet koček. Edie Cihlářová, i když blafuje, že počítá kočky venku, tak o tom nakonec evidentně nic neví... budu se už bavit jen s lidmi, co o kočkách mají přehled.

gwen
Kocouřákgwen  Datum27. ledna 2017 9:33

Než aby sklopila uši a řekla promiňte, tak této slečně se dostává like od stejně smýšlejících lidí.Pak začne útočit, že to stejně nikoho nezajímá a vymýšlet si na daného člověka, aby jako si-se-ostatní utvrdila, že může říct všechno a nic se jí nestane. Tohle je to, co mě děsí. Že lidi nemají rozum. Soudnost.

sanny
Kocouřáksanny  Datum27. ledna 2017 7:09

A když oné dámě napíšete, že lže, tak si vysloužíte letenku a blokaci ve skupině ve které jsem strávila asi den i s cestou. Je to prý skupina o výživě koček, no nevím.

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum26. ledna 2017 21:18

Novinkou je, že jakási Edie Cihlářová na Facebooku patrně v posledních několika měsících používá fotku obrazovky (skutečně fotku!) s grafem uvedeným v tohoto článku a graf a počet koček interpretuje po svém. Uvádí zejména:

- že údaje jsou několik let staré - NENÍ TO PRAVDA, článek v současné podobě je z června 2016;

- že jsme se ptali jen v několika částech Česka - NENÍ TO PRAVDA, počty koček jsou uvedeny pro celé Česko.

Jako alternativu tohoto článku uvádí odkaz na Nadaci pro ochranu zvířat, kde je ale článek vycházející ze zprávy FEDIAF z roku 2010.

Dále argumentuje tím, že jsme se neptali na to, kolik koček má doma ona :o))) Přiznávám, že to mě nenapadlo, zeptat se Edie Cihlářové a zpřesnit tak výsledky o počet jejích koček :o)

Tvrdí také, že graf nemá z Modrého kocouře.cz, i když fotka ukazuje uspořádání článku zde, sedí font, odstavce i vše ostatní. Také na Modrého kocouře.cz sama odkazuje ve svém postu, který mi přišel e-mailem a přikládám ho sem.

Pokud byste přesto někdo někde viděl nesprávné a neoprávněné použití obsahu Modrého kocouře.cz, dejte mi, prosím, vědět. Díky.

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum29. září 2016 13:24

Mám 3 další (nové) poznámky k tématu:

Podle informací ze semináře na VFU Brno minulou sobotu zastřelí myslivecké stráže nebo myslivečtí hospodáři ročně něco kolem 14.000 koček. Data jsou prý z ČSÚ a jedná se samozřejmě jen o nahlášený počet. Pokud kočku zastřelí obyčejný myslivec, asi se k tomu raději nepřizná.

Nadace na ochranu zvířat si podle toho, co se uvádí v posledních dnech v médiích, stále stojí za svým starším údajem, že v útulcích je v Česku 8.000 psů a koček. Je otázkou, zda jsme tedy počet koček v útulcích uvedený v článku výše nepřecenili.

Na Facebooku se nedávno objevil další zajímavý údaj (viz výstřižek) - ročně se prý narodí 2 miliony koťat u lidí, kteří chtějí jen jednou koťátka pro radost. Nejsem schopen tento údaj zařadit do kontextu toho, co jsem doteď zjistil - skutečně mají lidi doma milion koček a k tomu se narodí ročně další 2 miliony koťat? Škoda, že pisatelka (již tradičně) odmítá uvést zdroj.

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum13. září 2016 11:08

Stále nevím, jak je to s toulavými kočkami v Česku. Nikdo nemá žádný odhad, natož data. Když někdo napíše, že po cestě do práce jde ulicí, kde je toulavých hrozně moc, tak nikdy neodpoví na to, kde že to bydlí, nebo kudy chodí. Jel bych se tam podívat.

Zajímavé číslo je dneska uvedeno na BBC News, patrně pochází od RSPCA: "The number of stray cats in the UK is estimated at nine million, exceeding the 7.4 million kept as pets," tedy: "Poček toulavých koček ve Spojením království je odhadován na devět milionů, což je více než 7,4 milionu koček chovaných jako domácí mazlíčci." http://www.bbc.com/news/magazine-37199653 - Může být takto hodně koček i v Česku? Jsou tak skryté, že se nedají vidět? Že se nedají spočítat?

Ještě dodávám, že jakási slibovaná data od Chris Valentine nikdy nedorazila ("terabajty dat", viz komentáře níže), stejně jako statistika "počtu koček bez domova" odkazovaná Simonou Hunkesovou se také nikde neobjevila.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum21. června 2016 18:01

Verím tomu,že u frekventovanej cesty je to tak.My máme štastie,že sme úplný koniec dediny a okolo jazdí len tých pár rodín postavených za nami a skoro každý má mačky a psíkov,tak sa snažia jazdit opatrne.Naši sú zvyknutí zdržiavat sa len na zahrade so mnou ak by sme boli na frekventovanom mieste,von by som ich vôbec nepúštala

HaniK
KocouřákHaniK  Datum21. června 2016 14:12

Mno, přejeté kočky, už kdysi jsem vzpomínala na bydlení u silnice. První kočka prejetá, pak následně přejetí dva zrzaví sourozenci, pak mám temno, ale máti říkala cosi o další kočce,taky prejetá. Pak přišla zbouchla kočka, z pěti koťat se dožilo víc jak roku jen jedno. Ostatní taky skončily pod autem, jejich matku zastřelil myslivec. A od té doby jsme venkovní, krom té přeživší, neměli. Z části přemnožení vyřešily kastrace a z části silnice... Všichni byli kastrovaní, všichni si nás adoptovali sami. Tady ten počet koček je za cca 9 let.

Třeba pro mě je to citlivé téma a venkovní kočku už bych NIKDY neměla. Protože pokud jako děcko svoji kočku sbíráte po kouskách z silnice, tak už se z toho nikdy úplně nevzpamatujete. Ale uznávám, že plácnutí čísel jen tak do placu je mimo. Zas na druhou stranu mě nějaká taková čísla nikdy nezajímala, názor jsem měla vždycky vlastní a pomáhám po svém.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum21. června 2016 12:44

Na našej ulici je približne 20 koček,vykastrovaných okrem 2 starých kocúrov.Vekový priemer 6 rokov a za 9 rokov u nás prešlo auto 1 kočičku,ktorá bola zle vykastrovaná a na ulici každý deň vyčkávala svojho priatela.Na pumpe kde chodím tankovat,žije roky pri 4 prúdovke kocúr.Roky sa na neho pýtam a stále ma ubezpečujú majitelia,že je v poriadku.Myslím si ,že tento údaj z Fcb je skreslený.

gwen
Kocouřákgwen  Datum20. června 2016 19:33

Musím říct, že mám další "zcela neověřený údaj", který jsem se dočetla ve fcb diskuzi v jedné skupině, kde si lidé vyměňovali názory na to, zda pouštět kočku ven nebo ne a kolik koček přejede auto. Nevím, z jakých zdrojů se čerpalo, ale první údaj je milión přejetých koček ročně a po nějaký době už je to 100 000 přejetých koček.
Mám pocit, že žádný takovýhle údaje neexistují a že lidé si prostě počty cucají z prstu a taky se mi zdá dost neuvěřitelný, že počet venkovních toulavých koček by byl tak vysoký (když jen milión jich je přejetých)- tak kolik bych jich jako pak doopravdy bylo? Já vím, že údaj se nám nikdy nepodaří zjistit, ale koukejme okolo, uvažujme v souvislostech a nenechme se "oblbnout" někým, kdo jen tak něco plácne, aniž by uvedl nějaký zdroj.

Fotka u komentáře
gwen
Kocouřákgwen  Datum13. června 2016 12:03

Mně tedy úplně nejvíc vadí, že si myslí, že tím, že zkopírují nějaký inzerát z Bazoše, dělají víc a užitečnější práci ( a tím jako mají asi i větší právo na cokoliv), než když někdo telefonuje, posílá maily a dává dohromady data, který asi hodně lidí nechce znát. Na důvod proč to tak je, jsem ještě nepřišla.
Praktiky některých dam a to, že si nevidí do úst, jsou hrozné a nepochopitelné.
Chápu, že někdy ta "nespravedlivost" naštve, ale mám pocit, že ukázat data a jak se věci mají a vnímají z různých úhlů, není špatná cesta!!!

Filip
KocouřákFilip  Datum13. června 2016 9:28

Jak jsem už zmiňoval, článek je některým lidem asi velmi nepříjemný - chtějí "pomáhat" kočkám a znát realitu je nepřijatelné (možná není taková, jakou by si přáli). Zejména se jedná o fb skupinu Množky a množírny (pro úplnost, i když tam paní Simona Hunkesová uvádí, že jsem skupinu opustil, není tomu tak, vyhodila mě bez možnosti odpovídat na komentáře v diskusi).

Nejzajímavější ale je, že lidé, kteří nejvíce brojí proti článku, se ohánějí nějakými údaji, které prý znají a které svědčí o tom, že situace s kočkami je jiná, ale nikdy je nezveřejní.

Chci připomenout, že už před tímto článkem paní Simona Hunkesová (pokud byste ji hledali, je to členka výboru Moravia Cat Club (http://moraviacatclub.eu/vybor.html) ve skupině Kočkaři a kočkařky uvedla v květnu toto: "to jste na omylu, statistika se dělá a bohužel koček bez domova stále výrazně přibývá" - v diskusi z 9. května 2016 ale už neodpověděla, na jaká data se odkazuje, a z mého pohledu se před odpovědí pouze zbaběle schovala.

Nejnověji se údaji ohání ve skupině Množky a množírny jakási Chris Valentine. Píše: "Opravdu se mi tady nechce hledat projekt kastrační vyhlášky po externích discích, kde mám zálohovaná data ze starého serveru a pc.. :D a že to je několik Terabajtů dat.". Dále pak 10. 6. 2016 napsala: "Mě ještě otrsvoval pak do zpráv... našla jsem mu výsledky kastračního programu, poslala jsem mu je, okomentovala jsem to, a více už se nezajímám o člověka, co podporuje množky...."

Nic mi nikdo nikam neposlal. Pokud tedy víte, kdo se pod tím facebookovým jménem skrývá, zkuste se i vy poptat. Doplnit analýzu o "terabajty dat" by mohlo být přínosné, pokud tedy existují. Uvidíme, zda je to jen prázdné vytahování se, nebo zda nějaká data některá z obou dam skutečně má.

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum8. června 2016 20:27

Tímto článkem jsem asi někomu hodně šlápnul na kuří oko. Zarazilo mě, že diskuse ve zmíněné facebookové skupině Množky a množírny jede dál. Znát realitu je, zdá se, pro jisté lidi velmi nepříjemné.

Jistá Simona Hunkesová (mimo jiné členka výboru Moravia Cat Club http://moraviacatclub.eu/vybor.html a administrátorka ve zmíněné facebookové skupině, kde nemohu reagovat, protože mě vyhodila), právě napsala: "Jojo... Špatná reklama taky reklama. Pokud by měl normální názory, tak at si klidně web propaguje, ale názory typu 1-2 vrhy bez PP nevadí, kdyz kočky vyrůstají v láskyplném prostředí, tak to je na mě moc. Čekala bych, že když vede web o kočkách, bude o problému množení něco vedet. Může se chytit za ruce s Kuncovou a přitakávat ve skupině Prodej koťat bez PP."

Chci říci, a všichni, co chodíte na Modrého kocouře.cz, to myslím víte, že nic podobného tady není nikde napsáno a nikdy jsem to nevyslovil.

Modrého kocouře.cz nenechám jakkoliv nálepkovat.

Naším cílem vždy bylo, je a bude poskytovat kočkařům informace. Jedině tehdy, když budeme vědět, jak věci skutečně jsou, budou se i kočky mít dobře a budeme schopni efektivně pomoci i těm kočkám, které pomoc potřebují.

barras
Kocouřákbarras  Datum8. června 2016 18:34

Já vím, jsem z vesnice, takže "zkušenosti" tady máme tak, že prostě buď se k nám kočka zatoulala a už tady zůstala napořád, nebo prostě někdo kotě přinesl a my si ho nechali... Máme vesnickýho mourka, žádnou napodobeninu papírových plemen, o to mi zatím nikdy nešlo. Mít kočku, která by se podobala nějaké papírové... Nevím, možná jsem mimo, ale na tohle si, jak se říká, nijak nepotrpím...
Ale chápu Vás, že odpověď na otázku, kde "brát" kočky, je opravdu těžká... Problém je, že lidi by měli začít hlavně sami u sebe... a to se skoro nikomu nechce. Přijde mi, že jsme strašně sobečtí, antropocentričtí, a z toho pak plynou všechny možné problémy okolo... Stručně řečeno. I když to asi nedokáže pokrýt moje myšlenky, snad jako náznak poslouží.

viera
Kocouřákviera  Datum8. června 2016 18:31

ako som už kdesi,kde ma za to zotreli pisala,že tolko sa do všetkeho vrta ,až sa z toho stane vyhynuty ,či chraneny druh..tak by sa to stalo ,keby sa im to radikalne kastrovanie vymklo z ruk..a odrazu nebude pre potkana ,myš prirodzeny nepriatel..lovec..narušia kolobeh v prirode...preto treba odsudzovať ,,podnikatelov" s mačkami bez PP,netreba odsudzovať niekoho kto daruje mačiatko z ,,nehody"..ved sami ludia nie su schopni ustražiť vlastne rozmnožovanie,a nie ešte rozmnožovanie zvierat

gwen
Kocouřákgwen  Datum8. června 2016 17:35

Barčo a odkud ji vezmete, když uvážíte, že nebydlíte na vesnici, kde vám ji daji sousedé? A nebudete chtít jít do útulku, protože třeba chcete kamaráda ke svojí stávající kočce anebo máte prostě jiný důvod....

A teď mě tedy napadá, proč si lidé kupují rádoby plemeno koček bez PP? Jen kvůli tomu, že jsou té s PP podobní?

Já chápu argumentace, že chovatelé si svoje odchovy hlídají, testují a že tam je nižší pravděpodobnost nemocí. Ale ne 100%. A taky cena bude úplně někde jinde a ne každý má x tisíc.
Stále slyším, tak si počkejte, našetřete si, ale některým lidem se špatně šetří a někteří lidí prostě kočku chtějí - teď.

A znovu se tedy ptám - Kde přijít ke kočce?

Myslím si, že kdyby chovatelé svoje kočky před prodejem kastrovaly, tak by ubylo lidí, kteří by si koupili kočku na mazlíka a na nich si udělali další a další koťata. (Otázkou je, jestli by si ty lidi kastrovaný kočky kupovaly, když mají svoje cíle, že?). Na druhou stranu mi hrozně vadí, že chovatelé odvádí poctivě (snad.-o)) daně a tihle NE.
Především by ale mělo jít o zdraví těch koček. Mělo by se testovat. Mělo by se kastrovat. Mělo by se o tom mluvit. Měl by mít člověk názor a vidět to v nějakých širších obzorech.
A měl by ty kočky mít rád....
Tak.o)

barras
Kocouřákbarras  Datum8. června 2016 16:20

Tím samozřejmě nechci odsuzovat ty, kteří doma papírové kočky mají... jen jsem vyslovila svoje osobní stanovisko, ve kterém papírová kočka vlastně má úplně stejnou váhu jako pouliční mourek...

barras
Kocouřákbarras  Datum8. června 2016 16:20

Já nevím, osobně třeba nechci/nepotřebuji kočku s PP, říkám si - na co? Když chci mít kočku prostě jen na "mazlíka" a nechci nic z nabídky CHS?
Je mi jasný, že zrovna v tomhle případě by mě tam s mým názorem ukamenovali asi... ale co, mám se snad stydět za to, že je mi milejší "obyč mourek" než nějaká "von" kočka za tisíce či desetitisíce?

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum8. června 2016 9:27

Chovatelia koček s PP sú tiež rôzni.Niektorí dávajú svoje kočičky nakrývat každý rok a ešte si to nechajú na stránkach .Hovorím o čechách.Ked sa pozriete na mená matiek vrhu sú každý rok tie isté.Prachy sú prachy.Ja sledujem na Fb jednú chovnú stanicu psíkov u nás.O psíkov je výborne postarané,majitelka sa angažuje v záchrane opustených.No toto všetko jej nebráni aby od svojej 3 a pol ročnej fenky nemala už 3 krát mladé.Prachy sú prachy.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum8. června 2016 8:04

Prečítala som si to a vôbec som sa nenaštvala.Ved je to názor,len malej skupiny ludí,čo sa drží svojho názoru a iný nerešpektuje.Som proti množeniu,všetky mám vykastrované,no nebudem hádzat kamene po niekom,čo má iný názor.Popri všetkých najdúšikov mám Aladárka,je bez PP,neplánovala som to,odolávala,no musela sa po neho vrátit.Nikdy som si nemyslela,že budem mat 5 koček.Nájdete v igelitke mrňousa ,druhého chorého v škatuly,alebo k vám samé príde malinkate krásne mimčo,čo malo byt ešte mesiac u maminky a neaký debil si ho opustené rovno vyloží pred dvere,aby mu chytalo myši.Ked ich vypiplám,tak sa ich už neviem vzdat.

gwen
Kocouřákgwen  Datum8. června 2016 7:00

A stále se vracím k té otázce...Kde tedy vzít kočku?
Počkat, našetřit si a koupit si od chovatele? Vzít si z útulku?
Když ani jedna z tého možnosti nejde, tak kde?
Podle dat ji prostě několik tisíc lidí chce. Máte odpověď? Nebo spíše? Mají odpověď?

viera
Kocouřákviera  Datum8. června 2016 6:46

naozaj je to iba kopirovacia skupina ako čitam,skopiruju inzerat,sami sa rozjeduju,potom si pritakaju ,že je to množenie a tak dalej..také skupiny nemaju velku váhu..mam radšej inakšie,do takychto by som sa nepridala..ak kopirovať tak inzerat,ktoremu pomože zdielanie,takto je to kontraproduktivne,prakticky im robia reklamu tym čo množia

gwen
Kocouřákgwen  Datum8. června 2016 6:45

Já furt ale nechápu proč? Proč nechtějí, aby lidi věděli, jak to je? Ublíží to někomu? Neznamená to přece že i když je jiný počet koček v útulku, že by lidé měli přestat pomáhat. Nebo se jim vezme nějaký smysl života? Poslání? Nechtějí znát pravdu a nechtějií ji ani předat dál? Tohle mi uniká.

Moje zkušenost z fcb je taková, že se málokdy věcně mluví k tématu. K tématu, o kterém tedy píšeme my. Scénař je takový, jako proč pokládáme takové otázky, pak že je to určitě provokace, potom, proč se ptáme tam, když Filip má MK a pak to spadne do osobnch urážek, kdy jsme hned následně vyhozeni.
Já osobně si myslím, že to je z 80 % v prvopočátku díky "pilným včeličkám."

barras
Kocouřákbarras  Datum7. června 2016 22:48

Díky, určitě si to pročtu, i když tuším, že se u toho, slušně řečeno, naštvu...
Ale je mi jasný, že pokud člověk vysloví jiný názor, než ten skupinou "povolený", tak ho okamžitě vyštípou, aby třeba, nedejbože, neotevřel někomu oči...

Filip
KocouřákFilip  Datum7. června 2016 22:07

barras: Myslím, že to můžu zveřejnit přímo tady: je to fb skupina Množky a množírny (pokud by to smazali, mám to okopírované :o)).

https://www.facebook.com/groups/950182751698671/permalink/1152402481476696/?comment_id=1152721904778087¬if_t=group_comment¬if_id=1465283518590181

https://www.facebook.com/groups/950182751698671/permalink/1152397278143883/?comment_id=1152479761468968¬if_t=group_comment¬if_id=1465283541729114

Je to zajímavé čtení, opět se tam někdo v diskusi, do které nemůžu nic napsat, chlubí údaji, které má, ale opět je nedá k dispozici (má "terabajty dat" - to mě dostalo) a nereaguje na dotazy.

Dotaz, který jsem tam položil, patrně ničí představu o světě, kterému ti lidé zasvěcují velkou část svého času. Chtějí pomáhat kočkám, ale jen kopírují inzeráty z Bazoše a sami spolu se nad nimi rozčilují. Vidět věci z nadhledu, tvrdá data, to se podle nich patrně musí potlačit.

Opravdu razíme to, že je třeba znát data, a pak se teprve dá kočkám účinně pomáhat. Pomáhat naslepo mi nedává smysl, je to škoda času i peněz spousty lidí.

barras
Kocouřákbarras  Datum7. června 2016 21:35

Holky, můžete mi napsat, třeba do zprávy, jaká to ta skupina na fb je? Docela ráda bych si "početla", co může lidem vadit na pravdivém článku... Já osobně ho naopak oceňuju. Myslím si, že všechno by nemělo být, jak se poslední dobou s oblibou říká "sluníčkový", ale lidi by měli znát i realitu, ať je jakákoliv...

viera
Kocouřákviera  Datum7. června 2016 18:31

zaleži od admina stranky,ak je to blbec tak nenarobiš nič..niečo ako sukromny piesoček su tie fb skupiny

HaniK
KocouřákHaniK  Datum7. června 2016 18:14

Ano, něco mi to strašně asociuje. Znemožnit za každou cenu co nejvíc. Přijde mi to takové jako pubertální.

gwen
Kocouřákgwen  Datum7. června 2016 18:07

Víš, mě se asi nejvíc dotklo, že nechali komentáře všem ostatním a on jediný nemohl reagovat. Přišlo mi to podlé. Ano, já vím, že to Ti ostatní nevěděli a mysleli si třeba- aha, na to nemá odpověď nebo radši najednou mlčí apod. A to byl asi taky důvod, proč to udělali, jinak si to neumím vysvětlit.
Znemožnit ho jinak, než argumenty k debatě a článku.
To mi přišlo úplně neuvěřitelné.

viera
Kocouřákviera  Datum7. června 2016 17:57

myslim,že každy ma pravo na svoj nazor,tiež mi nereže ked niekoho zotru..ved diskusia je preto diskusia aby sa diskutovalo,ak mam na niečo iny nazor ako ini,neznamena to,že som automaticky nepriatel..nie?

HaniK
KocouřákHaniK  Datum7. června 2016 17:56

Ale každopádně můj jediný pocit z té fb situace je opravdu velký smutek.

HaniK
KocouřákHaniK  Datum7. června 2016 17:49

No to já nevím, co tak strašnýho udělal, stejně jako nevím, co tak strašnýho jsem udělala já, že mě někteří lidi tak nesnáší. :-D Možná proto, že mluvím na rovinu a hádám, že toto bude ten samý případ + osobní spory, které by do nynějších věcí už vůbec neměly zasahovat. Jsem alergická na větu - "no jo, kocouř, to zas budou problémy."

Lidé jsou různé a nemá cenu se nad nimi asi rozčilovat. Možná se nad jejich omezeností tak maximálně smát.

gwen
Kocouřákgwen  Datum7. června 2016 17:39

Hanko, jo?? A co jim tedy tak strašnýho udělal? Že věnuje čas ( a ne málo) tomu, aby všechny obvolal, aby sehnal data a aby lidi věděli, jak to je? Aby si z toho udělali nějaký úsudek nebo si řekli, aha, myslel jsem si, že je to tak nebo jinak?

Nikdo z nich, z těch, co mu nadávají a co řikají, jaký je, neví, co F. udělal, že sám má kočky z útulku, že pomáhal útulkům a já nevím co všechno ( proč by to on sám někomu řikal? Proč by se zpovídal? A nedělá třeba právě dost pro lidi, že je seznamuje s tím kladným, ale i s tím záporným jen tím, že tvoří Modrýho kocouře?) a má si nechat líbit nadávky od úplně anonymních lidí jen proto, že sehnal data?

Ano, Jarka sem kdysi psala, že vosy se vyštípaly samy, ale musím říct, že ten rudý hadr je hlavně od nich + že se Filip ptá i na něco, co jiným nehraje do karet.

Dnešní den mi celý přijde, jako kdyby skupinka lidí nechtěla poskytnout informace širší skupince lidí, ale na důvod jsem zatím nepřišla. Někdo mi řekl, že tím důvodem jsou peníze. Že kdyby se někdo dozvěděl, že kočky v útulcích tvoří tak malé procento, což lze vyčíst z článku (a co si Filip nevymyslel), že by lidé třeba nechtěli přispívat.

Ale tenhle článek ani čísla v něm neřiká, lidi, nekastrujte, lidi nepomáhejte.
Tenhle článek řiká, lidé zamyslete se, popřemýšlejte v širším kontextu a rozhodněte se jak a na co chcete věnovat svůj čas a peníze, aby to mělo nějaký smysl...
A taky....že jde hlavně o kočky a ne o nějaké si vyřizování osobních sporů...

(Musím říct, že mě nejvíce dostalo, když Filip uveřejnil článek ve fcb skupině a oni jedinému zakázali přidávat komentáře a všichni ostatní mu tam mohli psát. Mohli mu tam i nadávat a vyjadřovat svoje osobní pocity, zatím co on na to směl jen koukat!!! Když založil další příspěvek, kde odpovídal, přišla odezva ve stylu, že Filipovy komentáře nejsou přínosem (článek není přínosem!!! Pro koho? Pro lidi? Pro kočky? ) a že Filip odešel (byl vyhozen ze skupiny)

Opravdu smutný, že tenhle článek, který měl informovat a který by možná měly napsat i jiné instituce než MK a seznámit lidi s tím, jak to je, vedl k takovýmto výpadům.

HaniK
KocouřákHaniK  Datum7. června 2016 16:57

Teda, upřímně si myslím, že spousta lidí vidí hlavně Kocouře a Filipa a hned mají rudý hadr před očima.

Popravdě si moc neumím představit, že by nebyly ŽÁDNÉ kočky venku, třeba by se tím narušila nějaká ekologická hranice. Sice v dnešní době kočky na chytání myší už tak moc nejsou, ale nějaké procento tam pořád bude.

viera
Kocouřákviera  Datum7. června 2016 16:36

nevie sa presne ani kolko je psov a tí podliehaju evidencii zo zakona,takže vedieť počet mačiek je podla mňa sci fi...

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum7. června 2016 15:09

Vidno,že niektorý ludia to nepochopili,určie nepodporuje množenie a je velmi zaujímavý.V čechách je ovela viac koček ako u nás.O kočičky je viac postarané.Mestá a obce prispievajú na kastráciu.U nás su v útulkoch väčšinou psíky.Aj ludí ,čo sa starajú o kočičky a majú svoje vlastné je viac.Chovných staníc je tiež ovela viac.Už 2 mesiace sledujem predaj modrý britský kocúrik s pp v okolý Brna a je to nedostatkový tovar,takže máte pravdu.

gwen
Kocouřákgwen  Datum7. června 2016 13:26

Mám takový pocit, jako by lidi víc zajímalo video s hezkými a sladkými zvířátky, než aby se dočetli informace ze zdrojů, který jsou prostě dostupné. To mluvím hlavně o fcb, kdo tam jste, asi víte, co se tam “upeklo” a kdo ne, tak skoro všude dnešní článek je...zakazován nebo dokonce kritizován anebo co je úplně jako nejhůř, podsouvá, že podporuje “množení”. Absurdní. Když jsem se před měsíce na fcb zeptala, kolik si kdo myslí, že je v ČR koček, odpovědělo mi asi tak pět lidí. Ptala jsem se na počet, ale i na počet koček v útulku. Přišla i odpověď, že v ČR je koček více než lidí (14 milionů) a že v útulcích jich je přes půl milionů. Nafukuje fcb počty koček příspěvky, které tam v kočkařských skupinách jsou? Nebo je opravdu podvědomí lidí takové? Já chápu, že určit počet koček venku je nemožný. Skoro každý útulek píše, že dostat kočku tam by měla být až ta poslední možnost. Ale…..Jak tedy naplnit poptávku lidí, co si kočku přejí? Z článku jasně vyplývá, že chovatelé nabídku neuspokojí (ne každý má peníze na papírovou kočku). Z útulku si né každý kočku chce vzít (důvody jsou různé- špatné zkušenosti, neradi si berou kočku již ke stávajícím kočkám a ne každému taky útulek tu kočku dá). Vzít, najít si kočku někde na ulici? A co když někomu patří? Takže jaká je cesta?
Mám pocit, že tenhle článek měl z různých zdrojů hlavně ukázat, kolik těch koček cca je. Nic nesnižovat, nic nepodporovat, jen poukázat na čísla. Ať si celkový obrázek udělá každý sám.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum7. června 2016 9:24

Nežijem v čechách,no môj syn už 10 rokov.Toho roku sa nastahovali do svojho a už sa im pritúlal zrzavo biely kocúr,o ktorého sa starajú.Za neakú dobu pribudne do ich domácnosti maličký modrý briták.Začala k nim na terasu chodit každý deň sa vyblbnút krásna bengálska kočička,takže je to v čechách ako inde,ten kto má rád kočičky toho si sami najdú.V našej domácnosti 4 kočičky si ma našli samé a Aladárka som si našla ja.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top