Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Koťata bez PP po rodičích s PP

Datum7. dubna 2006 / 4. prosince 2016  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes14 135x / 2x

Ilustrační foto Modrý kocouř.cz

Spousta lidí si kupuje koťata bez průkazu původu (PP), která "jsou po rodičích s PP" (rodiče s PP jsou v uvozovkách, protože jak se pokusím dále vysvětlit, nemusí to být tak jisté, nebo to může mít háček). Sám mám osobní zkušenosti a vždycky mě zajímalo, co znamenala zdůvodnění chovatelů týkající se faktu, že i když rodiče PP mají, koťata ne.

Tento článek se snaží vystopovat a objasnit několik věcí:

  • odkud se koťata po rodičích berou; a
  • jaká vysvětlení prodávajících dávají nebo nedávají smysl.

A nakonec, pokud se pro takové kotě rozhodnete, chceme doporučit, kam se podívat, abyste s kotětem neměli problémy.Tip Kocouře

I když jsou vám záležitosti ohledně PP jedno, vždy se ale podívejte, jak chov vypadá. Jde vám přece o to, koupit zdravé kotě, které vám bude přinášet jen samou radost.

Pročtěte si také naše rady, jak vybrat kotě, v části Prvně s kocouřem.

Podívejte se také na článek Kotě s PP nebo bez?Něco o koťatech s PP

Kočky s PP na mazlíka

Pro pochopení dalšího textu je třeba si ujasnit, co to jsou koťata prodávaná na mazlíka. Obecně se dá říci, že to jsou kočky daného plemene, ale neodpovídají vzhledově všem náročným požadavkům, nebo mohou mít třeba dispozice k určitému (dědičnému) onemocnění, a proto by neměly mít koťata. Přes samotný průkaz původu může být někdy i přetisk "Nevhodné k chovu".

Zdá se také (spekulace na základě rozsáhlého sledování chovatelů koček na českém internetu), že někteří chovatelé neprodávají kočky na chov, aby omezili počet chovatelů daného plemene, nebo počet odchovů v dané linii.Pravidla pro chovatele koček s PP

Samotný průkaz původu by měl být zárukou toho, že kočka má nepříbuzné rodiče, splňuje požadavky na dané plemeno (standard) a netrpí žádnou dědičnou nemocí.

Chovná kočka s PP např. podle pravidel organizace FIFé, v Česku SCHK, může mít koťata maximálně třikrát za dva roky, koťata se mohou prodávat nejdříve ve věku 12 týdnů a musejí být očkovaná a odčervená. Chovatel nikdy nesmí prodávat koťata bez PP, kočka může být nakryta nejdříve ve 12 měsících věku, kocour může krýt také až ve 12 měsících. Při porušení uvedených pravidel hrozí vyloučení z organizace chovatelů.

Zdá se, že někteří chovatelé s registrovanými chovatelskými stanicemi svou činnost jakoby ukončili, ale ve skutečnosti pokračují s chovem na stejných kočkách dále, ale už bez PP. Rozšíření této praxe není možné odhadnout.Koťata bez PP po rodičích s PP

Odkud se berou?

1. Záměrný chov

Máte kočku s PP prodanou na mazlíka, tj. není chovná, i když je to kočka daného plemene. Nebylo by ale hezké mít koťátka? Bylo! O co vlastně jde, že ano?

Někoho může také napadnout, že by se tak mohly vrátit náklady na pořízení čistokrevné kočky.

Takže: sehnat kocoura na krytí (v nejlepším případě také s PP a na mazlíka) a je to!

2. Náhoda

Máte třeba modrou britku s PP, která chodí volně ven na zahradu, nebo třeba jen výjimečně, ale najednou zabřezne? Sice netušíte, jaký je kocour, ale některá koťata budou určitě modrá. Proč je tedy neprodat jako britky po rodičích s PP?Důsledky?

Pokud je vaše kočka s PP, ale na mazlíka, a vy nejste v žádné chovatelské organizaci, nevystavujete se žádným sankcím z této strany. Patrně ale porušujete smlouvu, kterou jste při koupi kočky podepsali (že kočka nebude mít koťata a kocour nebude krýt).

Přiznejme si, že dodržování smluv a vymahatelnost jejich případného porušení je v Česku minimálně pochybná, proto se chovatelé tomuto stavu brání ranými kastracemi - kotě na mazlíka vám prodají rovnou kastrované (v nízkém věku) a chovat na něm prostě už nikdo nebude moci.Vysvětlení chovatelů

Nechtěli jsme chodit s kočkou na výstavu pro uchovnění, ale chtěli jsme jí dopřát koťata.

Mohla by mít chovnost, ale nějak jsme výstavu nestihli.

Ať je vysvětlení jakkoliv nesmyslné, pro někoho, kdo nemá o chovatelství koček ponětí, pouze chce hezké kotě, může znít věrohodně. Ať je to jakkoliv, pokud nemá kotě PP, musíte si o to více hlídat, jaký chov je a zda je kotě v pořádku.Závěrem

Když kupujete kotě bez PP po rodičích s PP, věnujte (jako při každém výběru kotěte) určitě hlavní pozornost tomu, jak chov vypadá. Často asi nebudete mít jistotu, jak bude kočka bude vypadat jako dospělá, protože kocour, který kočku nakryl, může být hodně nejistý. A těžko asi ve většině případů odhalíte, jak chovatelé ke koťatům po rodičích s PP přišli – málokdo vám nejspíše ukáže průkaz původu kočky, kocoura vám potom může ukázat v podstatě jakéhokoliv.

I tak ale, pokud budete dávat pozor, můžete najít pohodového kočičáka, zdravého, čistotného, šikovného... prostě toho, který k vám patří.
Tagy ?

kotěprůkaz původu


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

8 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Filip
KocouřákFilip  Datum6. prosince 2016 8:56

Odpověď není jednoduchá. I pokud kupujete kotě s PP (dostanete patrně PP s přetiskem "nevhodná k chovu" a ve smlouvě budete mít podmínku kastrace nebo kočička bude rovnou kastrovaná), je dobré se podívat, jak chov vypadá, kdo jsou rodiče kotěte, v jakém prostředí kotě vyrůstá (v rodině? Je např. zvyklé na děti?) a tak dále. Pokud se v německém prostředí pohybujete, zkuste se podívat na další odchovy z dané chovatelské stanice. Možná i to Vám napoví. Jakékoliv recenze na internetu je ale nutné brát s velkou rezervou, ale s tím patrně musí už dnes každý počítat.

dlouham
Kocouřákdlouham  Datum4. prosince 2016 8:43

Zdravím, chtěla bych se zeptat. No budeme mít mainskou mývalí kočičku. Bude jí více než 13.týdnů což beru jako plus.
Je z německé chovné stanice a chtěla jsem se zeptat:bude mít PP,ale nemůže na výstavy,prý neprošla nějakými kritérii a díky tomu je levnější. K otázce,jaké jsou v tom rozdíly a je to tak,že jde jen o to,že má velké ouška jinak je zdravá a je to opravdu takhle vše v pohodě? Kočičku budeme mít poprvé,vždy v našich rodinách byly pejsci.trochu v tom tápu a zajímá mě to,protože máme 3,5letou dceru a nechtěla bych ,aby u nás pak bylo koťátko,které bude mít úplně jiné chování,než mají mainky. Děkuji moc za odpověď :)

Jirka
KocouřákJirka  Datum31. října 2006 21:08

U kočky tzv. bez PP nikdy nemáte žádno jistotu, zda to není jen kotě obyčejné kočky, které se náhodou vyvedlo trochu "jako" čistokrevná kočka. Není zaručen exteriér ani požadované (vyšlechtěné) povahové vlastnosti.
Důvěřivému člověku, nebo dítěti, lze ostatně namluvit cokoliv. Pokud nemáte na to, abyste si koupili čistokrevnou kočku (některá vzácnější plemena mohou stát i desítky tisíc), raději navštivte nejbližší kočičí útulek a poskytněte domov nějakému hezkému nalezenci, než abyste zadraho kupovali "zaručeně čistokrevnou kočku bez PP" od neznámých rádobychovatelů..

Danda
KocouřákDanda  Datum18. dubna 2006 7:51

Kočkomilko, trochu se pletete. Podmínkou vlastních PP pro koťátka je, že rodiče mají nejen PP, ale byli i uchovněni!

KOčkomilka
KocouřákKOčkomilka  Datum17. dubna 2006 21:02

Pokud jsou oba rodiče s PP, pak každé z jejich koťátek má nárok na to mít vlastní "papíry". Jestli je ten či onen perfektní v typu či má nějakou vadu se zohledňuje v dělíení na výstavní a chovné kočičáky a mazlíkovské kočičáky. Rodokmen by měli ale dostat všichni. Nebo se pletu ?

Marie
KocouřákMarie  Datum7. dubna 2006 23:02

Souhlasím s Hankou odchovy v klecích by měli zakázat.Osobně si myslým,že to hraničí s týráním.Asi před rokem jsem si pořídila kočičku s PP,podle chovatele byla kočička určená na výstavy.O měsíc později jsem se vydala na výstavu,ale odešla jsem strašně zklamaná.Tam jsem se dozvěděla ,že kočička má zalomek na ocásku a tím pádem nebude nikdy chovná.Byla jsem laik a dojela na to.Jak může nikdo prodat kočičku s vrozenou vadou,když mají chovatelé s PP,tak přísná pravidla ,jak je tady psáno.Jak je vidět PP mi nezaručí kvalitní standart.Proto si nemyslým,že kotata bez PP musí být vždy nekvalitní.Kočička měla jednou kotatka a nyní je kastrovaná.Podle mého názoru by si měl každý kdo kupuje kočku,at už s PP nebo BEZ prostudovat standart plemene a navštívit více chovatelů.

Jana Babická
KocouřákJana Babická  Datum7. dubna 2006 13:30

Hezký, poučný článek jen mám jednu poznámku - Samotný průkaz původu by měl být zárukou toho, že kočka má nepříbuzné rodiče - to není pravda. Příbuzenská plemenitba je jedna z možností plemenitby a je také využívána. Zrovna nyní jsem si koupila kotě z velmi úzké, příbuzenské plemenitby. Tady bych jen řeklla, že je potřeba zaměřit se na to, zda jsou koťata zdravá - pokud je chci dále využívat na chov. I koťata z úzké příbuzenské plemenitby mohou mít PP !!

Hana
KocouřákHana  Datum7. dubna 2006 10:05

Nemyslím si, že kočky bez PP jsou nekvalitní. Alespoň ne všechny. Mám modrou britskou kočku, je jí letos 5 let, je testovaná na FeLV a FIV, pravidelně očkovaná a odčervovaná. Měla za 4 roky 4x koťata. Vždy jsem se jim maximálně věnovala, brala jsem si delší dovolenou. Koťata odcházela z domu 2 x očkovaná a min. 2 x odčervená. Všechna byla neučená čistotě, mazlivá, naučená spát v posteli, zvyklá na psa. Po odběru jsem je jezdila kontrolovat k novým majitelům. Jejich matka je již nyní vykastrovaná, ale zdá se mi ,že se nudí. Když slyším, jak někteří chovatelé koťat s PP mají odchovy v klecích, je mi z toho smutno.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
Veterinární poradna: Kocourek má zlomenou nohu - je ... (35x)
2
Mezinárodní den koček 8. srpna (30x)
3
RSS kanály (26x)
4
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (13x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2022

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top