Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Jak dlouho může zůstat kočka sama doma?

Datum2. ledna 2017  |  AutorFilip  |  Zobrazení celkem/dnes33 285x / 1x

Kočka sama doma
Ilustrační fotka. FreeImages.com/Ana Munoz

Každá kočka je jiná – některá si při vašem příchodu domů hlavně nechá otevřít konzervu nebo si nechá naservírovat mňamku, některá vám dá „sežrat“, že byla tak dlouho bez vás, a ukáže se, až když bude ona sama chtít, a jiná vás zase už nespustí z očí a bude stále s vámi.

Bylo to, že jste byli pryč, pro kočku problém? A na jak dlouho vlastně můžete odejít?Bezpečí především

Pokud si vše vezmeme z pohledu bezpečnosti, může se stát cokoliv. Čím delší doba, tím větší pravděpodobnost, že se kočičák někde zachytí, může si nějak ublížit, něco na něj může spadnout a podobně.

Většinou se tedy uvádí jako přijatelné nechat kočku doma samotnou přes jednu noc, pak už by ji raději měl někdo jít zkontrolovat.

Znám ale domácnosti, kde nechávají kočky samy doma třeba přes víkend. Vše ale musí být důsledně zabezpečeno – totálně bezpečný byt, kočky jsou na domov bez dvounožců zvyklé, mají spousty vody a granulí různě po bytě a dostatek záchůdků.

Jak udělat bezpečný domov pro kočku? >>Mohou se kočky nudit?

Kočka samozřejmě většinu dne prospí, ale samotná se může začít nudit. Měla by tedy mít nějakou zábavu – pozorování ptáků z okna? Poschovávané mňamky nebo i granule různě po bytě nebo domě, aby se zabavila lovem? Nebo kočičího společníka?Na co nezapomenout

Následující odstavce shrnují úplné základy.

Byt musí být bezpečný. Žádné hračky na provázku, mašličce, nebo gumičce a tak podobně.

Před odchodem si vždy kočky spočítejte – zní to komicky, ale ujistěte se, že žádná není v zavřené místnosti, ve skříni nebo v šuplíku.

Zajistěte tepelnou pohodu. V zimě nechte topení, v létě zvažte, co je nejvhodnější.

Připravte dostatečný počet záchůdků. Nikdo vám neřekne, kolik je akorát pro vaši kočku nebo kočky, je to velmi individuální. Jako základní vodítko můžete použít číslo „počet koček plus jedna“ – tolik záchůdků by mělo být OK (ono tedy nejen, pokud jdete na noc pryč).

Zajistěte dostatek potravy – bohužel asi jen suché, tj. granulí. Existují i dávkovače, ale patrně nejsou příliš rozšířené. A popravdě, co kdyby selhal, nějak se zasekl?

Zajistěte dostatek vody – představte si sami sebe, jak pijete z den staré sklenice s vodou. Žádná miska s vodou by se neměla dát převrhnout, a určitě je dobré nechat někde záložní misku. Pokud máte fontánku na pití, je to dobré řešení.Někdo na hlídání nebo hotel

Pokud máte někoho vhodného mezi příbuznými nebo známými, domluvte se s ním, že aspoň jednou denně za kočkou zajde, doplní krmení, vodu a vyčistí záchůdky. Určitě se ale musí jednat o někoho, komu můžete věřit – pořádání párty ve vaší nepřítomnosti není pro kočku určitě to pravé.

Pokud o nikom nevíte, můžete využít profesionály – tzv. catsittery.

V každém případě je dobré poznamenat pro toho, kdo se přijde o kočku postarat a zkontrolovat ji, jak a čím a kolik krmit, a na co nezapomenout.

Sehnat někoho na hlídání je ideální varianta, protože kočka zůstane ve známém prostředí a ničím se moc nemusí stresovat. Alternativou je samozřejmě využití služeb kočičího hotelu.

Seznam catsitterů a kočičích hotelů >>Nakonec

Každý kočičák zvládá vaši nepřítomnost jinak, podle toho se zkuste rozhodnout, kterou variantu zvolit. Pro malé kotě může být hodně i to, když od něj odejdete poprvé do práce, takže si vše – obě strany, vy i kočky – vyzkoušejte určitě nejprve na krátkých obdobích.

Je dobré znát riziko nějakého problému - a raději moc neriskovat. Určitě najdete řešení, které bude to správné pro váš případ.
Tagy ?

bezpečnostcatsitterhotel


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Anketa: Jak dlouho necháváte své kočičáky samotné doma?

Zůstávají vaši kočičáci někdy sami doma? A na jak dlouho? ...

10
  |  Počet zobrazení10 667x
Datum2. ledna 2017

Nebezpečí číhá doma
– jak udělat bezpečný domov pro kočku

Možná se to tak ani nezdá, ale spousta nebezpečí pro vašeho kočičáka číhá doma v podobě věcí, o kterých...

15
  |  Počet zobrazení14 966x
Datum26. ledna 2016

Rostliny jedovaté pro kočky

Jak poznat otravu? Nejčastější příznaky po požití jedovaté rostliny jsou zvracení ...

27
  |  Počet zobrazení115 083x
Datum17. září 201519 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

palkovic
Kocouřákpalkovic  Datum9. června 2021 21:53

Za 6 let, co máme kočky jsme byli zpočátku 2x na společné dovolené a hlídala tchyně co přicestovala i s kamarádkou 260km, teď se střídáme s manželkou, jednou jede na dovolenou ona a já jsem doma a podruhé jsem doma já a ona jede na dovolenou aby to bylo spravedlivé

Sněhurka (2)
KočičákSněhurka (2)  Datum1. srpna 2019 17:07

Mně panička bezesporu miluje, ale nechtěla bych vidět, co by dělala, kdybych dala úlovek do postele! Takže se nediv! To nesnese žádný dvounožec!

Čikiján
KocouřákČikiján  Datum31. července 2019 19:55

Mě hlídala sousedka. Nakrmit, pomazlit, dvakrát denně a byl jsem téměř spokojenej. Téměř proto, že jsem nemohl spinkat v posteli, abych si tam nemohl tahat úlovky. A já se na to tak těšil...

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum8. června 2019 17:04

Ta micinka na tom videu opravdu plakala tak, že jsem jí rozuměla nejen já, ale i Sněhurka jí přišla utěšovat a lehla si mi na počítač!

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum15. ledna 2017 10:16

Když odcházím do práce snaží se mě Cecilka v náručí hypnotizovat očima, abych nikam nechodila, že jim bude smutno..... Ostatní to berou stoicky. Po příjezdu auta do dvora už sedí na parapetu a vyčkávají. Jen co se vlepím mezi ostatní parkující sousedy zmizí a čekají za dveřmi. Jsou obvykle v pohodě, vyspinkaní, hladoví, těší se na hraní a mlsky. Ale když jedu přes noc mimo Prahu vycítí to a chodí za mnou jako stíny s výčitkami v očích. Nejradši by se vcucli do každé tašky, kterou snáším do auta. Vody mají dost ve fontánce i v přídavné misce, zásobu granulek a před mým odjezdem se důkladně napucnou. Když má sousedka čas, dojde je zkontrolovat, když ne, oni vydrží. Akorát po návratu jsou všichni uražení a trvá dlouho než si je udobřím.

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum5. ledna 2017 15:33

Nieje pravda ,že mačičky sú fixované na miesto a nie na človeka.Hlavne tie ktoré sa našli malinké ako Smudlinka.Aj Certík si našiel tu svoju milovanú osobu,ktorej dôveruje tak,že dokázal bez problémov opustit svoje teritorium.Môžeme počúvat o mačičkách rôzne zastaralé polopravdy,no my ,čo ich máme doma,vieme svoje.Pozrela som si video,no naši ked sú bez nás tak spia.Odišla som na 2 hodiny k zubárovi a teraz pri návrate som ich našla všetkých 6 ,tak ako som ich nechala.Rozospato zívali.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum5. ledna 2017 12:32

Dosť často chodím na školenia, kde musím aj prespať.
Vždy, keď tam idem, je s nimi manžel doma sám. Majú ho veľmi rady, aj on ich, ale vždy si povzdychne, že zase budú vrešťať a hľadať ma. V noci sa nevyspí, lebo ma hľadajú tie, ktoré pri mne spia a sú zvyknuté na to, že ich držím :-).
Ked a vraciam, počuje buchnúť len výťah, všetky mačky okamžite spozornejú práve vtedy, ked som to a. Inak vraj výťah absolútne nevnímajú...

Filip
KocouřákFilip  Datum5. ledna 2017 12:07

Narazil jsem na video na téma "chybíte kočkám, když odejdete?" https://www.youtube.com/watch?v=f5kq7QO23hk

Každá kočka je ale jiná a tahle nemá třeba spolukočičáka...

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum3. ledna 2017 8:53

Evelinas - presne, ako ja :-)
A ked si zoberiem fakt, že sú na mna naviazané skoro chorobne....

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum3. ledna 2017 8:38

Ja by som mala íst po operáciach na mesiac do kúpelou.Sme opät dvaja a hoci nechcem manžela podcenit,trpela by som tam ako kôň.Tak nikam nejdem.Cvičit sa dá aj doma.Trpím chorobnou predstavou,že nik sa o nich tak dobre nepostará ako ja.

Andrea Klegová
KocouřákAndrea Klegová  Datum3. ledna 2017 8:12

Ja, odkedy máme taký počet mačiek, slovo dovolenka mimo domu nepoznám. popravde, asi by som ich ani nikomu na starosť nenechala. Trpela som ako kôň , keď sme jedinú noc spali u našich :-) .

Pája6
KocouřákPája6  Datum2. ledna 2017 21:48

My na jednu noc odjíždíme, na dvě už se bojím a alespoň poprosím sousedy, ať zajdou, doplní žrádlo, vodu, pomazlí se. Když jedeme na víc dní pryč, buď je bereme s sebou, což je ale velký stres v autě, pak už jsou v pohodě, případně zajišťuju "čičisitting", ale kamarádka pouze dochází 1x denně, nebydlí s nimi.

Karla z Končin
KocouřákKarla z Končin  Datum2. ledna 2017 21:43

Mám obrovskou výhodu, že naši nikam nejezdívají. Tak si myslím, že Dorka si ani nevšimne když odjedeme na dovolenou :-)
Kamarádka třeba nechává kočku na víkend samotnou, na delší dobu ji dává k rodičům.

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum2. ledna 2017 18:52

Filipe já je taky v pohodě nechávala den a noc samotné ale už se po té zkušenosti bojím.Stříhám jim častěji drápky aby se někde nezahákli.Gafin nikdy nebyl plašan jen měl prostě smůlu když lezl z okna:-)

Filip
KocouřákFilip  Datum2. ledna 2017 18:19

mirkacab: Já myslím, že se hodně věcí zabezpečit dá, ale tohle je asi moje posedlost. V podstatě se je doma nechat samotné nebojím... ale možná už jsou taky klidnější, jak jsou starší, a možná je znám tak, že tuším, co by mohlo dělat problém... Takže dvě noci v pohodě (při spoustě opatření s jídlem a vodou a tak).

evelinas
Kocouřákevelinas  Datum2. ledna 2017 17:22

Ked som bola naposledy cez 2 týždne preč,dcéra prišla bývat k nám a brala poobedňajšie smeny a manžel prichádzal načas z práce,takže boli sami len 4 hodiny.Vedia sa pekne zamotat do záclony,alebo okusat šnúrky od žaluzii.Ked ideme všetci na pár dní do Brna,tak sa ku nám nastahuje babka a švagrovci.Ešte nikdy neostali sami na noc a neviem,či by som ich nechala.Za 2 mesiace ideme zas a už teraz je dohodnuté stráženie.

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum2. ledna 2017 9:07

No po tom zážitku z topením jsem usoudila že se to stejně úplně zabezpečit nedá a je to spíš o štěstí ,jestli se něco stane nebo ne.

Filip
KocouřákFilip  Datum2. ledna 2017 9:04

Já jsem jednou zažil problém se škrabadlem. Byla na něm bambulka na gumičce, možná o to je to pro kupující lákavější, že to vypadá, že tam je něco extra, ale Lilína si do toho jednou zamotala packu a sama se vyprostit nedokázala. Takže je to od té doby ustřižené a nic podobného nezůstává ani nikde jinde doma. Bezpečný byt je základ.

mirkacab
Kocouřákmirkacab  Datum2. ledna 2017 8:56

Jednou jsem seděla v obýváku a nahoře v ložnici z ničeho nic strašný řev. Gafíček byl drápkem zaseknutý za topení a mrskal se celý zkroucený hlavou dolů!Vyrval si drápek a kloubek jsem mu ještě v šoku nějak rychle narovnala.Tlapku měl nateklou čtrnáct dní.Nevím jak by to dopadlo ,kdybych ho z toho topení rychle nevyprostila.Od té doby jak někam jedu , pokaždé strachy trnu i když vím že přijde dvakrát denně sousedka zkontrolovat a nakrmit.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (40x)
2
Veterinární poradna: Syrové maso pro kočku? (15x)
3
Veterinární poradna: Rolnička u kočky (15x)
4
Americká krátkosrstá kočka (13x)
5
Vyhlášení NEJ fotky června 2023 (12x)
6
Šáchor (Cyperus, papyrus) - kočičí pochoutka (12x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top