Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Potraviny pro kočky nevhodné

Datum8. října 2007  |  AutorApril  |  Zobrazení celkem/dnes55 899x / 4x

Nevhodné potraviny

Ačkoliv mnoho potravin je pro dospělého člověka či pro dítě naprosto neškodných nebo přímo prospěšných, není tomu tak v případě koček. To, co lidem prospívá, může být pro kočky fatální.

Mezi takové potraviny patří například cibule a česnek. Sloučeniny v nich obsažené způsobují při požití selhání červených krvinek a následně anémii (chudokrevnost). Množství způsobující problémy není známé; všeobecně se dá říct, že kočky reagují citlivěji než psi a toxičtější je více cibule než česnek. Příznaky onemocnění jsou zvracení, průjem, odlišně zbarvená moč, slabost, poškození jater, alergické reakce, astmatické záchvaty, a v případě zasažení kůže kontaktní dermatitida.

Další více než nevhodnou poživatinou jsou čokolády, kávy, čaje (teobromin, teofylin, kofein). Efekt je podobný jako u lidí - tyto látky zvyšují dechovou a srdeční frekvenci, mohou způsobit nepravidelnost v srdečním rytmu, nervozitu, neklid. Běžné příznaky zahrnují zvracení, průjem, dýchavičnost, hyperaktivitu, nervozitu, špatnou koordinaci pohybů, svalový třes, špatný srdeční rytmus, zvýšenou teplotu. Toxická dávka je u teobrominu (čokoláda, kakaové boby, kakao) 45 mg na cca 0,5 kg hmotnosti, je znám případ úmrtí po pozření 52 mg/0,5 kg tělesné hmotnosti; čokoláda na vaření obsahuje 1414 mg/100 g, instantní kakaový prášek 489 mg/100 g, hořká čokoláda 468 mg/100 g, mléčná čokoláda 208 mg/100 g, bílá čokoláda 0,9 mg/100 g. Kofein (káva, čaj) je toxický v cca 63 mg/0,5 kg tělesné hmotnosti; 2 dcl kávy obsahují 115 mg kofeinu, 2 dcl čaje 50 mg, 100 g mléčné čokolády 3 mg, hořké 10 mg, 3 dcl Kofoly 45 mg, 3 dcl Coca-Coly 46,5 mg. Teofylin je složka, která se v lidské medicíně používá např. pro léčbu kašle, astmatu, bronchiálních onemocnění.

Překvapivě i takové hroznové víno a rozinky mohou kočkám způsobit zdravotní problémy. Problematickou se pro kočičí zdraví jeví masitá část hroznu, která obsahuje neznámý toxin poškozující ledviny. Toxickou dávkou je již cca 30 g na 1 kg tělesné hmotnosti. Příznaky jsou zvracení, průjem, apatie či bolest břicha. Mnoho koček a psů má hroznové víno či rozinky rádo, neměly by se jim ale nechávat volně k dispozici a dávat jen v omezeném množství.

Přestože v lidské stravě jsou rajčata považována za vhodné k boji s rakovinou či jako antioxidanty, mohou u koček ve zvýšeném množství způsobit otravu. Rajčata obsahují alkaloid, který je ve zvýšené míře toxický i pro člověka, nicméně pro kočku může být fatální již 100 g cherry rajčátek. Projevy jsou klasické - zvracení, odmítání potravy, zvýšený příjem tekutin, svalový třes, dýchavičnost. Stejný alkaloid obsahují i zelené brambory a bramborové klíčky.

Stejně tak další potraviny mohou způsobit nerovnováhu v organismu - např. syrová vejce ve větším množství mohou díky bílkovině avidin, která znemožňuje vstřebávání biotinu (vitamín H), způsobit problémy se srstí a kůží, dalším nebezpečím při podávání syrových vejcí je onemocnění salmonela. Syrové ryby, mušle, ústřice, krevety obsahují enzym thiamináza, který rozkládá vitamín B (thiamin), jehož nedostatek vede od ztráty chutě k jídlu až neurologickým poruchám.

Berme v úvahu, že toxickými se tyto potraviny stávají při pozření většího množství; takže špetka toho či onoho otravu nezpůsobí, přesto nakládejme s těmito potravinami ve vztahu ke kočkám opatrně.

Zdroj: Wikipedia, internetové články věnující se toxicitě běžných lidských potravin pro kočky, psy.


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+

19 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Čikiján
KocouřákČikiján  Datum27. května 2019 13:52

Náš kocour loudí cokoli. A ano, když vařím, musím dát na podlahu kousek syrové cibule, abych měla pokoj. Jinak, občas dostane kousek šunky, sýra, miluje jogurt ( nejlépe jahodový), zakysanou smetanu....Čiki první chodil k řece na kachní a labutí vajíčka. Bohužel, labuťák ho utopil, vajíčka nevadily.

Ludmila Vostrá
KocouřákLudmila Vostrá  Datum27. května 2019 11:24

Děkuji za připomenutí. Tyto informace jsou velmi důležité a šokující. V ŽIVOTĚ BY MNE NENAPADLO, ŽE HROZNOVÉ VÍNO MŮŽE ŠKODIT. Moje Sněhurka je ukázněná kočička, stačí, když jí řeknu:"Tohle není pro kočičky!" a stáhne se: Ale čaj, který piji pravidelně musím hlídat, ten ji láká neodolateně!

palkovic
Kocouřákpalkovic  Datum4. října 2017 13:09

Drsoň vánočku z Lidla ( ukradl mi kus z tašky co jsem si uchystal do práce) ,Akita topinky ( co jsme nechali bohužel na stole)a tygrík jí všechno,co zapomeneme schovat, naposled malé žluté rajče hruškovitého tvaru :-),

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum10. prosince 2016 9:17

Dřívější parta milovala šunku. To Zrzínek tančil a vzpínal ručičky v touze po kousku šunky. Ríša, Melíšek I i Bělinka šunku také rádi jedli, ale nedělali u toho takové tanečky. Dnešní parta šunku prakticky nejí. Ochutnají, ale nadšení se nekoná. Dostanou přičuchnout ke všemu co jím já, ale moc se s nimi o své jídlo nedělím. Jediné, co jim dopřeju je zakysaná smetana, hodně tučný bílý jogurt, kousek taveného sýra a kousek grilovaného kuřete bez slané a kořeněné kůže. Nejvíc jsem se nasmála Melíškovi II., který nutně musí vše ochutnat. Donesla jsem si domů utopence i s notnou dávkou cibule. Melda si vyskočil na stůl, popadl kousíček cibulky a pak s neuvěřitelně pohrdavým výrazem "Jak tohle proboha můžeš jíst?" vyplivl ten kyselý proužek na koberec. Od té doby už tolik neloudí.

PaschaMami
KocouřákPaschaMami  Datum7. listopadu 2016 9:33

Pascha miluje červený meloun (na kostičky) i tu šťávu z něj, drobně nakrájené zelené olivy i se zálivkou (ze sklenice) a kukuřici z konzervy, rovněž s tou vodou. Když mi zbyde vajíčko z obalování řízků, dám do malé pánvičky kousek másla a vajíčko usmažím resp. nechám pouze prohřát tak aby vznikla jemná měkká směs. Loudí vždy plátkové sýry, ale dostává jen malý proužek. Kupuji chutí i konzistencí jemnou šunku a z ní dostává malý obolus. Když smažím čerstvou obalovanou rybu, dostane kousky bez strouhanky. Dříve jedl i kousek banánu, teď ne. V mističce mu nechávám (při pokojové teplotě) rozhřát
kousek vanilkové zmrzliny, dostává i lžíci řeckého jogurtu.
Pravidelně se vrhá na kočičí trávy (má většinou 3 druhy a na trávu citronovou. Od jara do podzimu baští i zasetou pšenici (bio).

Fotka u komentáře
Filip
KocouřákFilip  Datum25. října 2016 22:21

dana59: Nať z petržele by neměla kočkám působit jakýkoliv problém.

dana59
Kocouřákdana59  Datum25. října 2016 17:18

Vadí kocourkům nať z petržele?

Alena
KocouřákAlena  Datum17. března 2012 23:16

Ahoj Ollie, radila bych být při podávání syrových brambor, byť v malém množství, opatrná. Syrové brambory - a nejen ty zelené - obsahují jistý alkaloid, který ani člověku nedělá dobře. Navíc pro psy i kočky poměrně těžce stravitelné škroby. Dle názoru lékařů by člověk neměl konzumovat syrové brambgory pravidelně či ve větším množství. A takový pláteček brambory vzhledem k velikosti kočky může být totéž co pro člověka plná mísa. Podobně jako pláteček slané šunky je totéž, jako kdybych já snědla celou uzenou kýtu. A to by mi asi nebylo dobře.:-) Nejsem odborník - veterinář, ale opravdu bych kočičce brambory raději nedávala.

Ollie
KocouřákOllie  Datum6. března 2012 9:12

Nemůžou kočce ublížit syrové brambory??

Moje dvouletá Rozárka od malička s oblibou požírá bramborové slupky. Když škrábu brambory, nikdy si to nenechá ujít, sedne si na stůl nebo kuchyňskou linku ke kopičce slupek a baští jednu za druhou. Moc ji toho sníst nenechám, tak nejvíc tři nebo čtyři, a dávám jí skrojky z už oškrábaného povrchu brambory, ale jinak by baštila i ty se zbytky země :))

Dostává superprémiové granule a kapsičky animonda, myslím, že by jí žádný důležitý prvek ve stravě chybět neměl... Ale hlavně mě zajímá, jestli jí to nemůže nějak uškodit... Budu vděčná za každý názor :)

Jana
KocouřákJana  Datum28. února 2010 18:59

Díky moc za skvělý seznam. Zrovna tudle jedl můj maiňák hroznové víno, vypadal strašně roztomile jak honil po talíři ty kuličky a pak myslím jednu - kousek - zbaštil. Doufám že mu to neublíží. Mám dojem, že pokud to není zrovna prudký jet, drobeček z čokolády jednou za rok neuškodí. Ale cíleně bych to kočce nikdy nedala.
Ze všech mých koček (mám jich 8) je nejmlsnější již zmiňovaný Mainský mývalí kocourek. Jednou jsme na zahradě pořádali posezení a protože Buff ven nechodí, musela jsem se notně otáčet, abych ho uhlídala doma. Šla jsem navíckrát a jako poslední várka měla být na čtverečky naaranžovaný studentská pečeť...A, ano, tušíte správně, kocour si na ni pochutnal sám. Naštěstí se mu nic nestalo.
Nalezenkyně Eliška naopak jí jenom granule (ProPlan) a nic jiného do tlamky nestrčí, ani kdyby to vonělo šunkou. Známá mi řekla, že Whiskas kočky milují proto, že to je slané krmivo. Ale moje Eliška znechuceně mrská vousky, i když je potravina slaná. Samozřejmě vím že to není pro kočky vhodné takže to je spíš výhoda.
A další dobrý zážitek mám se siamským kocourem Timmíčkem. Timmíček byl vždycky trochu otylejší a i paní doktorka nám vyčítala, že není tak štíhlý, jak mají siamské kočky být. Ale i přes energii, kterou vydává při hrátkách s jinými kočkami a při krmení Light granulemi (kombinace ještě s Adult a Home cat), je to tlusťoušek. Bylo to na Silvestrovskou noc, šli jsme s rodinnou na náměstí sledovat ohňostroj. Kočky neměly z rachejtlí a ran hrůzu, nikdy. Když jsme se vrátili domů, čekalo nás nemilé překvapení. Tři kočky na vysokých skříních, kam se prostě NEMOHLI dostat a Timmíček spal na gauči. Kolem něj spousta staniolových obalů...
Nechápu, jak si čokoládičky rozbalil ani kolik jich snědl. Ale naštěstí mu nic nebylo.
Zdraví Jana a její smečka: Buff, Eliška, Timmíček, Honzík, Adámek, Sir Sírius, Popelka, Šebestová:)

kočka12
Kocouřákkočka12  Datum26. ledna 2009 18:34

chudáci

April
KocouřákApril  Datum30. října 2007 10:44

To Kamila: pravděpodobně se jedná už o upravené a zpracované potraviny, kde není podíl "škodlivin" tak velký, aby mohl způsobit komplikace.

Kamila
KocouřákKamila  Datum25. října 2007 16:25

A proč jsou tedy k dostání konzervy s rajčatovým želé (např. Felix) a nebo různé pochutiny, ve kterých je česnek?

Marge
KocouřákMarge  Datum8. října 2007 15:06

Ahoj, moje kočička ( tři měsíce ) o jídlo nijak nežebrá, když jíme tak přijde oňuchávat spíš ze zvědavosti. Občas jí dám kousek tvrdého sýra nebo olíznout kelímek od snědeného jogurtu, jinak ji stačí lehce odstrčit s tím, že to není pro ní. Zatím úplně vystači se svými juniořími kapsičkami a paštičkami. Jsem zvědavá, co bude až povyroste. Kočky , které jsme mívali u babičky. žraly všechno, včetně knedlíků a brambor a neustále o něco loudily.

Zuzka
KocouřákZuzka  Datum8. října 2007 14:32

Naše kočička, když moc otravuje v kuchyni, že chce, aby něco spadlo na zem za ní, tak jí dám na zem kousek cibule. Ňufne k tomu a ten pohled, že "já vařím něco otráveného a ona mě pak křísit nebude je supr". A většinou pak už neloudí a jde dělat něco jiného.
Chytrá kočka. Ale vzhledem k tomu, že mi jednou tajně vypila kafe s mlíkem (dávám tam víc mlíka než všeho a ještě to sladím), tak nevím, v ostatních směrech pokulhává :-)

JanaV.
KocouřákJanaV.  Datum8. října 2007 13:29

April díky moc za shrnutí. Kolikrát člověk opravdu může z neznalosti ublížit. Hlavně asi tou čokoládou - zvlášť psi sladké zžňujou a čokoláda nebo kakao je skoro ve všem. Taky ta syrová vejce - náš pes to miloval - vůbec bych neváhala to kočce dát (domácí samozžejmně). Dtto syrové ryby - kočky jsou známé tím, že číhávají u rybníčků na zlaté karasy. Koho by napadlo, že si pozřením ryby můžou ublížit.

Alena V.
KocouřákAlena V.  Datum8. října 2007 7:30

Jak které kočky. Můj první kocour miloval čokoládu a občas ji ve velmi malém množství dostal, ale uvědomovala jsem si že mu to neprospívá. Jednou jsem šla vyprovodit návštěvu a než jsem se vrátila do pokoje tak měl v sobě kus oplatky s čokoládovou máplní.

April
KocouřákApril  Datum8. října 2007 7:03

Roni, nepaušalizovala bych, kočky jsou opravdu schopné pochutnat si na čemkoliv, příp. i člověk, v dobré víře že kočkám pomáhá, může nechtěně způsobit problémy.

Roni
KocouřákRoni  Datum8. října 2007 0:04

Stejně by to nežraly ani omylem (naštěstí)

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
Kdy je možné odebrat kotě od kočky? A proč ... (32x)
2
RSS kanály (17x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top