Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Veterinární poradna: Melatoninový implantát pro kočku

Datum12. dubna 2017 / 25. dubna 2017  |  AutorMVDr. Richard Macek  |  Zobrazení celkem/dnes9 529x / 3x


Otázka
Veterinární poradna: Melatoninový inplantát pro kočku
Ilustrační fotka. FreeImages.com/RJ Roth

martina.skl: Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak dlouhodobý účinek má tento inplantát.
Mám kočku, nechávám jí 1x za rok koťata. Aby nemrouskala, používám hormonální antikoncepci Proveru.
Varianta inplantátu se moc zamlouvá, ale nevím, jak implantát funguje. Jak dlouhodobě působí? Jak dlouho ho může kočka v sobě mít? Jaký cyklus mrouskání se nastaví?
Nerada bych přetěžovala kočičku častými porody.
Děkuji za odpověď.Odpověď

Dobrý den,

melatoninový implantát je schopný potlačit mrouskání u kočky po dobu 2 - 4 měsíců. Záleží na individualitě kočky a také na době, kdy se implantát aplikuje před nástupem mrouskání. Čím dřív by mělo mrouskání nastoupit, tím kratší dobu bude melatoninový implantát fungovat. Nejlepší dobou pro aplikaci melatoninového implantátu je co nejdříve po skončení říje.

Implantát je pro kočku naprosto bezpečný. Melatonin napodobuje zkracující se délku slunečního dne, kdy se na podzim se zkracujícím se slunečním dnem u některých zvířat zastavuje pohlavní cyklus. Implantát se postupně vstřebává, až úplně z podkoží vymizí. Poté, co odezní účinek melatoninu, dojde k nastartování běžného říjového cyklu.

V případě, že účinek melatoninu bude přesahovat do období přechodu podzim-zima, tak kočka se může začít mrouskat až po ukončení zimy. Takto to ale zpravidla funguje pouze u venkovních koček. Bytové kočky nejsou tolik ovlivněné délkou slunečního dne, jako venkovní.

S pozdravem,

Richard MacekDoplnění 25. dubna 2017

MVDr. Richard Macek: Dobrý den, chtěl bych dovysvětlit několik detailů k diskuzi ohledně melatoninového implantátu k potlačení mrouskání u koček.

Za prvé já osobně jsem tvrdým zastáncem kastrace každé kočky, od které majitel nechce koťata, bez ohledu zda se jedná o bytovou nebo venkovní kočku.

Melatonin není pohlavní hormon. Jedná se o hormon, který se podílí na řízení cirkadiálních rytmů (letní/zimní čas). Účinek melatoninu na potlačení říjového chování u koček je zprostředkovaný tím, že pohlavní cyklus koček má sezonní povahu. Kočka se přestává mrouskat na podzim se zkracujícím se slunečním dnem. V této fázi roku se zvyšuje produkce melatoninu, aby se organismus přizpůsobil na sníženou dávku blahodárného slunečního svitu (jinak to funguje na rovníku, kde jsou všichni spokojení a relaxovaní, protože slunce mají pořád, a jinak to funguje na severní polokouli, kde depresí přibývá směrem k severnímu pólu...). Melatoninový implantát zvyšuje koncentraci melatoninu a tím simuluje zkracující se sluneční den. Účinek melatoninu na potlačení říje u koček je víceméně náhoda, tím že kočičí říje je ovlivněná délkou slunečního svitu.

Poslední příspěvek bude k indikacím pro použiťí melatoninového implantátu. Největší přínos vidím u chovatelů koček, kteří navštěvují výstavy. Na výstavách většinou nejsou povolené mrouskající se kočky. Dalším důvodem pro potlačení říje u výstavních koček je udržení kondice a kvality srsti. Kočka po mrouskání nepatří zrovna mezi výstavní kousky... Melatonin je pro kočku a pohlavní funkce výrazně bezpečnější než hormonální antikoncepce, což ocení každý chovatel, který chce mít koťata.


Veterinární klinika Fénix
Pondělí - pátek 9:00 - 20:00, sobota 9:00 - 11:00
Velehradská 19, 130 00 Praha 3
+420 720 365 001Prohlášení

Modrý kocouř.cz ani veterinární klinika Fénix nepřebírá žádnou odpovědnost za použítí zde uvedených rad. Žádná internetová poradna nemůže nahradit návštěvu u veterináře, žádná veterinární poradna - ani tato - neslouží pro řešení akutních případů.


Máte také dotaz? Přejít do veterinární poradny >>Tagy ?

antikoncepcemelatonin


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Mrouskání kočky (říje)

Mrouskání (říje u koček) ukazuje na dosažení pohlavní zralosti ...

Počet zobrazení141 575x
Datum3. května 2015

Veterinární poradna: Může se mrouskající kočce podat antikoncepce?

Archibald: Dobrý den, může se právě mrouskající kočka očkovat na ...

Počet zobrazení8 762x
Datum19. ledna 2017

Veterinární poradna: Melatoninový implantát - antikoncepce u koček

Anna: Dobrý den, prosím o vysvětlení, co se týká ...

1
  |  Počet zobrazení9 031x
Datum28. září 201610 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

Filip
KocouřákFilip  Datum13. dubna 2017 15:29

Tak než nám paní katyp50 odpoví, jak je podle ní melatonin pro kočky "vražedný" (:o))), inspirovala mě k malému zamyšlení - https://www.modrykocour.cz/kockocteni/blogy/2166

Archibald
KocouřákArchibald  Datum12. dubna 2017 16:21

používám implantát na chovné kočičce a max spokojenost. Má jej poprvé, aplikace v druhé polovině ledna a zatím stále "drží". Pan doktor poradil skvěle, konzultace proběhla i s vetem zoo kočkovitých šelem a byla doporučena.

Filip
KocouřákFilip  Datum12. dubna 2017 15:36

katyp50: Modrý kocouř.cz není aktivistický server. Já tady lidi nedržím, ani je nevyhazuji, jako se to děje v "osvětových" skupinách na Facebooku. To, kolik lidí odešlo, je další legrační fáma - koukněte sem:
https://www.modrykocour.cz/blog/uternik-modry-kocour-cz-2016-v-cislech
Já věřím tvrdým datům, ne dojmům, co šíří nejvíce ti, co by tady nejradši teď pořád byli :o)

Abychom se ale vrátili k věci, jak podle Vás melatoninem trpí ledviny a játra? Na závěry koho se odkazujete? Dokažte, že jen neblafujete! Veterinář o ničem neví, já jsem našel jen informace, že nejsou známy vedlejší účinky, nebo se spíše neprojevují... co víte Vy navíc, co není nikde veřejně dostupné?

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum12. dubna 2017 15:30

Co jako mělo zafungovat s antikoncepcí????
Napsala jsem svůj názor. Za tímto názorem si stojím.
A k tomu "zástupu lidí" se fakt přidávám. Je jich hodně, co odsud odešlo a už se jim nedivím. "Škatulky"? To je smutně vtipné. "Vlastní rozum" mě také pobavil. Pokud jsou lidé rozumní, tak se snaží zabránit nechtěnému množení tím, že natrvalo. Vlastní rozum zaplaťpánbu mám. Takže pac. Budu nadále podporovat kastrace, budu proti hormonální i jiné antikoncepci u koček a budu odsuzovat ty, kteří to nedělají.

Filip
KocouřákFilip  Datum12. dubna 2017 15:08

Popravdě, doufal jsem, že to s tou antikoncepcí zafunguje :o) Myslím, že podobně se může cítit paní, která se na něco ptá a vy jí radíte, úplně mimo téma, aby kočku nechala vykastrovat.

Klidně se přidejte k zástupu lidí, kteří mě osobně a Modrého kocouře.cz škatulkují, že se tady "nepodporují kastrace" a že tady "množírny s koťaty jsou tu také vítány". Modrý kocouř.cz není pro lidi, kteří nejsou schopni žít bez škatulek, MK je pro lidi, kteří mají vlastní rozum.

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum12. dubna 2017 14:02

Aha, dobře, takže tady se kastrace nepodporují, zato nekontrolované množení ano! Množírny s koťaty jsou tu také vítány. Laskavě si odpusťte hlášky typu "antikoncepci kterou berete Vy (a znáte rizika?)"! Nevíte kolik mi je let a nic o mně, takže to beru jako hodně pitomou připomínku. Poslední Vaše slova "pokud to dobře chápu" jsou vševyjadřující. Asi jste si nepřečetl nic ani o Melatoninu ani o jiných druzích antikoncepce pro lidi i pro kočky. Fajn, asi tu fakt se svými názory nemám co dělat.

Filip
KocouřákFilip  Datum12. dubna 2017 10:46

katyp50: Já nějak nechápu, proč tady někoho okřikujete (kapitálky). Paní se slušně ptá a dostala odpověď.

Pokud chcete dělat osvětu, jako se dělá ve skupinách na Facebooku, kde na každý dotaz je odpověď "Kastrujte", tak Kocouř na to není správné místo. Tady se lidé mohou volně ptát, jak co funguje, bez toho, že by se museli zpovídat z toho, zda mají chovnou kočku.

Mimochodem, jsou chovatelé koček s PP, kteří jednak mají kočky na antikoncepci asi běžně, a jednak mají koťata častěji (3x za dva roky, a platná pravidla jim to umožňují - navíc, jsou i chovatelé, co žádají o výjimky a tyto jim jsou povolovány).

Melatonin není asi klasická antikoncepce, jakou třeba berete Vy nebo miliony dalších žen (a znáte rizika?), ale myslím, že to je sice hormon, ale NE pohlavní hormon. Melatonin nějak reguluje spánek a stav vzhůru, pokud to dobře chápu.

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum12. dubna 2017 10:13

Není nic psáno o "chovné kočce". Je psáno "jednou do roka....", tzn. usuzuji, že je to kočička, která žije volně a jednou do roka jsou jí povolena koťata. Když je má chovatelka komu udat tak proč ne. Dotaz také k tomu směřuje. Ale pracuji s lidmi, kteří se starají o bezprizorné přemnožené kočky. Necháváme kastrovat, aby nedocházelo k množení koček v daných lokalitách. Ošetříme je. Pak je buď nabízíme do domovů jsou-li schopné socializace s lidmi a v dočasném depozitu jsou bezproblémové. Pokud ne, vypustíme je zpět, ale máme jistotu, že už nezabřeznou nebo neoplodní. Vůbec nezpochybňuji pana veterináře, naopak! Ale hormonální potlačení přirozeného pudu je prostě proti přírodě a těm kočkám to opravdu ublíží. A pardon - trochu jsem nepochopila tu češtinu - "vyšlechtěný plemene" a vůbec smysl toho, že by láska chovatelů byla jen k produkci koťátek..........????

gwen
Kocouřákgwen  Datum12. dubna 2017 7:07

Katyp, říkáte tím, že všechny chovné kočky jsou vlastně antikoncepcí "vražděny"?Vychází mi tedy z toho, že láska chovatelů je jen k produkci koťátek nebo vyšlechtěný plemene. A to by bylo dost smutný.
Pak veterinář píše:"Implantát je pro kočku naprosto bezpečný."

Takže pan veterinář asi o tom něco ví nebo vy víte víc než veterinář.

katyp50
Kocouřákkatyp50  Datum12. dubna 2017 6:30

TAK JÍ NECHTE VYKASTROVAT!!!!!!!!!!! Proboha kdy už lidé pochopí, že antikoncepce jakýmkoliv způsobem je pro kočky vražedná? Trpí ledviny, játra......... to snad buď ponechat přírodě to, co chce, tzn. mít koťata často, kočku to pěkně vyčerpá, koťata udávat taky není jednoduché, lehčí je to nadělení utopit, že? Nebo jí nechat trvale vykastrovat a bude od toho všeho klid. Jsem kousavá, protivná, ano, ale vytáčí mě podobné dotazy. Zdravý rozum chybí.

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (30x)
2
Vyhlášení NEJ fotky února 2022 (12x)

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2024

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top