Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Jsme v pořádným svrabu

Datum21. ledna 2016  |  AutorHaniK  |  Zobrazení celkem/dnes11 979x / 2x

Ahoj kočkomilci,

jak jste prožili týden? Musím říct, že já mám pocit, že se čas stále víc zrychluje. Je to takové „frr“ a zas je večer. Jestli to tak mají i moje zvířata, no, těžko říct. Hádám, že oni mají režim „spánek, žrádlo, záchod, pět minut hraní, spaní, žrádlo, záchod, spaní“.

Je pravda, že od začátku prosince nám tam přibylo i něco navíc. Čištění uší.


Flekoušek
Flekoušek


Začalo to nevinně. Byla jsem s Flekoušem na druhém očkování a paní doktorka zhodnotila, že se pro sichr do uší podívá ještě jednou. Dívala se už při první návštěvě, ale v uších nic nenašla. Jen trochu špíny. Teď rozhrnula Flekoušovy chlupy v uších a pomalu zařvala, že to je jasný, že kotě má svrab. Jsem člověk, co všechno hodně prožívá, a jestli jsem někdy neměla daleko k mdlobám, bylo to u nalezení svrabu. Veterinářka nabrala vzorek a donutila mě, abych se na vetřelce podívala i já. Nebyl to hezký pohled. Flekouš dostal kapku, já vynadáno, že jsem neudělala karanténu u všech zvířat, a šli jsme domů. Díky tomuto se i posunulo očkování.

Tady mi dovolte odkaz na článek, kde je pěkně i s obrázky shrnuto, co to vlastně svrab je a jak vypadá.

Pořád jsem přemýšlela, jak to, že má svrab. Vždyť byl Flekouš kontrolovaný, než k nám šel, nikdo z mých koček problémy s ušima neměl, všichni byli doma. Tak jsem okamžitě dala vědět paní, od které Flekouše mám, ta zkontrolovala zbývající kočičky a dala echo slečně, co má Flekoušova brášku. Všichni byli v pořádku. Takže je pro mě doteď záhada, jak se to k nám dostalo. Jestli jsme měli extrémní smůlu, nebo nositelem byl rok Plameňák, kterému se to projevilo až s další kočkou... Nevím.


Svrab v uchu kočky
Svrab v uchu. Zdroj: cat-lovers-only.com


Otodectes cynotis, strupovka ušní, původce svrabu v uchu kočky
Otodectes cynotis, strupovka ušní, původce svrabu. Zdroj: vetmedicine.about.com


Plameňákovi jsem to objevila právě za dva dny. To už jsem měla koupený přípravek do uší Otifree, hromadu vaty a ušní štětičky. Náš stůl se změnil na operační a mně už bylo jasné, že budu muset kapku Stronghold koupit všem. Postupně to chytla i Vločinda a jako poslední (černá nejvíc rezistentní?) Sazina. Upřímně mám pocit, že nejvíc se s tím trápím já. Kočky ani neklepou hlavou, nedrbou se a nejde jim z uší ani typický (prý) zápach.

Čištění uší se podobalo fabrice. Musela jsem vždycky kočky nahnat do kuchyně (neb při slově „ucho“ zalezli všichni pod postel) a pozavírat dveře. Hodně jsem jim ouška prokapala, začvachtala, lehce vytřela štětičkou a pak vatou. Pomalu ale jistě jsem začínala vidět výsledky. Špinavých štětiček bylo čím dál méně. Ústup přišel v opačném pořadí. Nejdřív měl ouška skoro čistá Flekouš, pak Pláma...

Největší úspěch jsem zaznamenala, když mi došly kapky. Byl zrovna pátek večer a já si řekla, že prubnu olej. Měla jsem doma zbytek lotosového sobě na kůži, tak jsem dala trochu na vatu. Po třech dnech čištění tímto olejem měli ouška čistá všichni. Říkala jsem si – hurá, je konec! A polevila jsem v čištění. Už jsem to tak nekontrolovala a jen sem tam lehce vytřela. Nekontrolovala jsem pořádně hlubší záhyby a to byla chyba.

Někdy v té době jsem psala dotaz panu veterináři právě na Modrém kocouřovi.cz. To bylo právě ještě ve chvílích, kdy nebyly vidět výsledky. Snad se nebude nikdo zlobit, když zveřejním dotaz a odpověď, za kterou panu doktorovi dodatečně děkuji.

Můj dotaz zněl:

„Dobrý den,

bohužel se našim kočkám objevil svrab v uších. Všechny dostaly kapku Stronghold. Je to už skoro tři týdny a stále při čištění mají špinavá ouška. I když už ne tak strašně. Znamená to, že přípravek nezabral?

Děkuji za odpověď.“


A odpověď pana doktora mě přitloukla k zemi:

„Dobrý den,

přípravek určitě zabral, ale potíž je ve vývojovém cyklu zákožek (Otodectes cynotis), který trvá 3 týdny. Přípravky jako je Stronghold nebo Advocate spot-on fungují skvěle proti larvám a dospělcům zákožek, ale mají minimální účinek na jejich vajíčka (vajíčko nesaje tělní tekutiny hosta, ale žije ze svých zásob). Z tohoto důvodu je nezbytné kočku se svrabem ošetřit minimálně 2x, lépe 3x ve tří-týdenních intervalech. Důležité pravidlo je ošetřit všechny kočky v domácnosti, i ty, které jsou viditelně zdravé, protože svrab se velmi snadno přenáší z jedné kočky na druhou.

S pozdravem,

Richard Macek“


Tak jsem si přitáhla první kočku, na kterou jsem narazila, a pořádně se do uší podívala a opravdu. Zase byly uši trochu špinavé. Byla jsem naštvaná. Jak na sebe, tak na naši doktorku, co mi řekla, že stačí jedna aplikace a bude to v pohodě. Na kontrolu jsme měli jít až ke konci ledna (koukala jsem se a aplikace Strongholdu proběhla 11. prosince).

Tak jsem se jala zase študovat. Ono, přiznejme si, Stronghold není zas tak levná záležitost. Kor při čtyřech kočkách. Za Flekouše jsem platila nějakých 250,- a za každou další kočku 345,-. Plus Otifree za 200,-. Nejsem sice přehnaně Škrtislava, ale tady mě to trošku tedy bolelo. Blbé je, že jsou (prý) právě jen dva přípravky, které proti svrabu působí, a to právě Stronghold a potom Advocate.

Do toho všeho se Plameňákovi jedno ucho výrazně zhoršilo. A to až tak, že se mu začala odlupovat kůže a měl ho, chudák, celé zarudlé. Můj muž tvrdí, že jsem mu to celé možná nějak podráždila, a to mi taky na optimismu nepřidalo. Jak jsem psala, užírám se tím už od prosince.

Protože mě paní doktorka u nás tak trochu naprdla, našla jsem si hned další kliniku, kde prodávají Advocate (přidávám i jejich adresu, protože jejich přístup se mi, i osobně, velmi líbil). Advocate by měl být trošku levnější a řekla jsem si, že za zkoušku nic nedám. Sedla jsem k mailu a vysvětlila naši situaci. Psala jsem pozdě večer a hned druhý den ráno mi přilétla odpověď:

„Dobrý den,

přípravek Advocate Spot-on pro kočky u nás lze zakoupit. Při léčbě ušního svrabu je nutné přeléčit všechny kočky, které spolu pobývají v jednom prostředí, ať už terapeuticky nebo preventivně. Obvykle se po měsíci (účinnost přípravků ve formě spot-on je obvykle 4 týdny) opakuje aplikace přípravku opět u všech koček a to opět najednou.

Důležitá otázka: Jak je staré koťátko a kolik váží kg, které přišlo jako poslední do Vašeho chovu? Přípravek Advocate spot-on je možné aplikovat od 9 týdnů stáří a hmotnosti nad 1 kg. Pokud je mladší, lze znovu aplikovat Stronghold spot-on pro kočky do 2,5 kg (také máme v prodeji). Popřípadě je pak možné měsíc po druhé aplikaci ještě preventivně podat lokální přípravek v podobě ušního gelu (také u nás k dostání) tak, aby bylo jisté, že ušní svrab je vyléčen.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Můžete se zastavit v pondělí 18. 1. 2016 kdykoliv od 9-12 a 14-18 hodin, budou k dispozici všechna balení Advocate (vzhledem k Vašemu počtu koček musíme doobjednat). Nebo je možné i dnes vyzvednout přípravek Stronghold.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Veterinární ordinace JK Vet, Kounicova 2, Brno
otevřeno: pondělí - pátek 9-12 14-18“


Hned v pondělí dopoledne jsem tam naklusala a za chvíli zase vyklusala. Paní doktorka se moc omlouvala, že přípravky ještě nestihly dorazit, vzala si na mě kontakt a jakmile dodávka přijela, přišla mi smska, že můžu dojít.

Všechno šlo dobře do té doby, než se mě zeptala, jestli máme doma i psa. Sebevědomě jsem řekla, že ano, a přišla sprcha. Tento svrab je prý přenosný z koček i na psy. Zajímalo by mě, kde je tedy pravda. Můj domácí skoro veterinář se mi zapřísahal, že přenosný právě není. Ale co už, psovi kontroluju uši nějak automaticky a nikde nic. Tak budu pro sichr kontrolovat dál.

Další rozčarování přišlo při placení. Zase tak moc jsem neušetřila. Za čtyři kočky jsem platila nějakých 1200,-. Taky poučení.

Doma jsem všem kápla za krk. Trošku problém s tím měl právě Pláma, kterému trochu steklo na dosažitelné místo, takže nějakou dobu slinil. Nakonec jsem ho musela na chvíli zavřít do přepravky, aby si místo nechtěl lízat dál. Ostatní problém neměli.

Takže zase čistím. I když o něco míň zaníceně, abych jim zase něco nějak nepodráždila. Za měsíc si mám přijít pro gel, který by měl svrab úplně doléčit (paní doktorka mi asi viděla až do krku, tak mi zdůraznila, že je i levnější) a který se do ouška vetře. Tak nám držte palce, ať už je s tím svrabem pokoj...


Společné ležení
Společné ležení


Tentokrát do článku žádné video nepřidávám. I tak je trošku delší, tak aby se zachovala nějaká kvóta (a vůbec to není proto, že mám mastné vlasy a jsem líná se jít zvednout a jít si je umýt). V příštím článku udělám opačný postup. Video o tom, kde všude jsou u nás chlupy, proč nemůžu péct pro lidi, co nemají rádi zvířata, a jak probíhá vyčesávání, bude o něco delší a bude zase méně textu. Tak se máte určitě na co těšit. Tak příští čtvrtek ahoj!
Tagy ?

HaniK a smečka


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Proč má Pláma vyhořelý výraz a já na hlavě vrabčí hnízdo

Ahoj kočkomilci, už jsem tady zase, máte radost? Já jo! Tentokrát jsem se opravdu...

11
  |  Počet zobrazení7 759x
Datum14. ledna 2016

Kočičí žrouti a moje hledání granulí

Ahoj kočkomilci, tak jaký byl u vás Silvestr? Byly vaše kočky...

12
  |  Počet zobrazení6 909x
Datum7. ledna 2016

Silvestrovské vzpomínání

Ahoj povánoční kočkomilci, tak jak jste si užili vánočních...

8
  |  Počet zobrazení6 892x
Datum31. prosince 201510 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

palkovic
Kocouřákpalkovic  Datum29. ledna 2016 8:11

máme kočky 2 a při čištění uší drží, asi vědí proč :-D

HaniK
KocouřákHaniK  Datum21. ledna 2016 18:07

Díky za držení palců. :-)

Karla z Končin
KocouřákKarla z Končin  Datum21. ledna 2016 15:03

Teda, to je starostí. Držím moc pěsti, ať jsou brzy všichni zdraví.

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum21. ledna 2016 14:20

Ale jinak společná fotka odpočinku vypadá idylicky :-)

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum21. ledna 2016 14:20

Děkuju za článek a taky držím palce, ať to máte brzy všichni za sebou! Věřím, že je to o nervy všech zúčastněných(už jen představa, jak chytám kočku a chci jí něco dělat s uchem, mi dává zabrat a Vy máte kočičky čtyři!)

HaniK
KocouřákHaniK  Datum21. ledna 2016 12:51

Je to spíš o nervy nás všech... :-D

marcelab
Kocouřákmarcelab  Datum21. ledna 2016 10:00

No tak ať vám to všem už toto skončí. Musí to být dost hrůza. Držíme packy.

HaniK
KocouřákHaniK  Datum21. ledna 2016 9:29

viero, u těch králíků je to myslím jiný druh, možná není tak "drsný"? Protože vlastně olejem dusím od začátku a prdlačky z toho. Pokud jsem jim tedy nevyvinula už rezistenci. Každopádně teď už věřím, že to bude v pohodě.

gwen
Kocouřákgwen  Datum21. ledna 2016 9:08

Tedy, musím říct, že patálie.
Potýkám se s tím teď sice ne u koček, ale u syna. Jeden doktor řiká tohle, druhý tamto a já abych šla studovat, abych věděla, co je pro něj nejlepší.
Hani, držím palce, ať vše vyléčíte a kočky jsou zdrávy. A Samozřejmě i pejsek a hlavně, ať vy z toho nemáte žádné trápení.

viera
Kocouřákviera  Datum21. ledna 2016 9:04

ja vam neviem..s mačkami sme tento problem nemali,ale ušny svrab je svrabom u všetkych zvierat a ked ho mali naše kraliky,tak sa u nas od nepamati použiva antisepticky spray a hned nato detsky olej viackrat denne,sem tam sa to vyskytne a potom je zasa niekolko rokov pokoj..veterinar sa pri tomto asi chyti za hlavu,ale funguje to

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (17x)
Předchozí od autorky

Proč má Pláma vyhořelý výraz a já na hlavě vrabčí hnízdo

HaniK a smečka

Bude tohle NEJ fotka měsíce září?

...
Pomozte nám vybrat NEJ fotku!

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2023

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top