Zaregistrovat se   Přitlapkovat se
Přitlapkujte se tady:

Jméno:   Heslo:    

Pokud ještě nemáte svůj modrokocouří účet, zaregistrujte se! Registrací souhlasíte s podmínkami používání.
Zapomněli jste heslo?
Vyhledávání

Nahrává se...

Láskyplné kastrační téma

Datum11. února 2016  |  AutorHaniK  |  Zobrazení celkem/dnes7 375x / 1x

Ahoj kočkomilci,

minulý týden jsem vám psala o projektu okno. Ačkoli je únor, tak u nás už je cítit ve vzduchu jaro. Krom toho, že kočky ztrácí polovinu své srsti a jedí tak, že nestačím kupovat granule, tak se nám přiblížil i svátek zamilovaných. Hodně let jsem to měla za komerční svátek a vlastně jsem ho dodržovala jen u rodičů. ExMuž byl proti a já se přizpůsobila. Teď, ve dvaceti čtyřech letech, mám touhu vytřískat ze všeho co nejvíc, tudíž se letos těším na romantickou večeři, kýčovitou „bonbošku“ ve tvaru srdíčka a jak navařím pro všechny, včetně zvířectva.

Při vymýšlení témat se snažím držet určitého schématu a snažím se nebýt zase tak moc kontroverzní. Ale protože je „týden lásky“, jednou udělám přesný opak.


HaniK a smečka: Moje bílá pusinka
Moje bílá pusinka


V kočičím světě je strašně moc témat, ze kterých vznikají spory. A jedním z nich je rozhodně kastrace. Předem musím říct, že jsem 90% zastánce kastrací.

Přesně si pamatuju okamžik, kdy jsem si řekla, že kočky by se prostě měly kastrovat. Bylo to v době, kdy na silnici u našeho domu (u rodičů) umírala spousta koček, které se nekontrolovatelně množily. Já stála u pračky, kde má naše kočka pelíšek, a Ťapka, první kočka, co byla a je pouze doma, prožívala svoje první mrouskání. Kdybych měla víc let, asi bych se na to dívala jinak, ale utkvělo mi v hlavě hlavně to, jaký na ni byl zoufalý pohled. Vřískající kočka, co sama pomalu neví, co se děje. A my, kteří jsme nevěděli, jak jí vlastně pomoct nebo ulevit. Hned tady po tom ji rodiče objednali na kastraci a od té doby byl klid.

Když jsem přišla k Vločce a Sazině, bylo jasné, že na kastraci půjdou co nejdřív. Abych pravdu řekla, tak jsem tehdy do kočičí vědy nebyla nijak zažraná, tudíž jsem je nechala vykastrovat ještě před prvním mrouskáním. A tady se to právě různí. Někdo doporučuje počkat po prvním mrouskání, někdo zas těsně před. Ale tyto názory se mění člověk od člověka, veterinář od veterináře. Hlavní téma je pohlavní dospělost.


HaniK a smečka: Sazinka ukazuje reflektory
Sazinka ukazuje reflektory


Za ty naše dva vzorky musím říct, že rozhodně nelituju, že byly kastrované brzy (v osmi měsících). Nevidím žádné rozdíly v chování ve srovnání s jinými kočkami. Moje kočky jsou dámy, co sice občas dělají blbosti, ale jinak jsou spíš dospělé sucharky, než bláznivá koťata.

S čím jsem nemohla nijak hnout, byl Pláma. Plámu jsem si brala z útulku jako kotě a už vykastrovaného. Zpětně si to neustále chválím, tehdy jsem z toho moc dobrý pocit neměla. Dočítala jsem se spousty věcí, které lze na internetu najít, jak je plno zdravotních rizik ohledně rané kastrace. Ale později se čím dál víc začalo objevovat, že tyto teorie jsou zastaralé a naopak je více příznivců raných kastrací. Myslím, že tady záleží na každém, jak si to kdo převezme.

Já nemám asi srovnání s chováním jiného kocoura. Pláma je pan úžasňák, hravý a milý kocourek. Resp. kocour o váze šest a půl kila. Jeho jediný zdravotní problém je alergie (nejspíš na lepek), kterou má ale asi z důvodu svého života u popelnic, které patřily k pekárně. A kde se jako kotě živil rohlíky.

Jediný, kdo je u nás nevykastrovaný (když nepočítám ježka v kleci), je prozatím Flekouš. Úplně původně měl být kastrovaný v únoru, ale po některých okolnostech mám teď z uspání strach, takže se to posunulo na březen. Kdy bude i víc teplo (snad) na převoz.

Co musím říct, co hodně lidi řeší, je to, jak je to u nás s váhou a leností. Tak rozhodně nejtlustší jsem já. Ale asi nepatřím do vhodné skupiny, neb nejsem vykastrovaná. Naše Vločinda je pro změnu nejhubenější, rozhodně nejštíhlejší kočka, co jsem viděla. Taky pořád někde skáče a machruje s rovnováhou. Sazinka měla problém s váhou před kastrací. Doteď si pamatuju, jak veterinářka zkritizovala její špek, co překryl stehy. Po kastraci se naopak srovnala a co lítá s kocoury po bytě, tak je úplně normální (až na tu hlavu). Pláma je otázka. Jak jsem psala, tak nemám srovnání. Plamík se dlouho u nás dojídal a asi vznikl jo-jo efekt. Přibral přes břicho. Teď je ale pravda, že hodně zhubl s příchodem psa a malýho, protože musí být neustále ve střehu.

Žádná z mých koček není lenivá. Spíš naopak. Vykastrovanou máme i fenku a tam si také nemůžeme stěžovat.


HaniK a smečka: Večerní chvilka
Večerní chvilka


A proč jsem 90% zastánce kastrací? S kastracemi je to složité. Nikdy nic není jen černobílé a nemám ráda fanatické názory, které se teď objevují všude možně. Většinou bývají podpořené prapodivnými informacemi, které úplně sráží hodnotu sdělení. Což mě strašně mrzí.

Je mi jedno, jestli kočka je nebo není s rodokmenem. Co mi ale jedno není, je to, odkud ta kočka přišla. S oblibou říkám, že kdybych měla rozhodnout, zda budou na světě Sazinka a Vločinda, které žily ve smetí a hrozilo jim utopení, Pláma, kterého jako kotě surově týrali nebo Flekouš, který měl osud nejistý, kdyby neměl štěstí na „náhradní majitelku“, od které jsem ho vzala, řeknu, že ne. Kdybych mohla jejich utrpení vykoupit tím, že si koupím kočku s PP, udělám to. Ale takhle to nefunguje. Už jsou na světě a je třeba je milovat a starat se o ně.

Kéž by to bylo tak, že opravdu všechna koťata najdou šťastný domov, jak lidé slibují. A tady se dostávám k těm deseti procentům, co mi chybí do úplného přesvědčení. Jsem si totiž jistá, že opravdu existují lidé, co koťata svojí kočky dokážou udat tak, aby se měla dobře. Otázkou ale pořád zůstává, co pak...

Někdy si tak říkám, co lidi pokládají za přirozené. Co je lhostejnost, co nerozum, co když nejsem normální já a všichni okolo ano? Přesto musím tady říct, že nevidím smysl v tom, proč by moje kočka měla mít koťata. Nerozumím tomu. Je to z toho důvodu, že koťátka jsou krásná? Že chci potomka svojí superkočky? Že u venkovní kočky se pár koťat ztratí?

Dlouhou dobu jsem žila na vesnici, i teď tam jezdím a ta mentalita mě občas nepřestává překvapovat. I když je pravda, že i tady už vidím pokrok.

HaniK a smečka: Pusa z lásky
Pusa z lásky

Přesto nad tím vždycky přemýšlím, když vidím fotky krásných koťat, co se je někdo snaží udat. Velmi často za nesmyslné ceny (téma množitelů je ještě „vtipnější“), někdy pod výhružkami, co mají cílit na krajinu srdeční. A velmi často jsem z toho smutná.

Spousta lidí je spousta názorů a přesvědčení. Nikdo nemůže říct, že ten jeho je pravý a nikdy ho nezmění. Stejně jako ty moje, co spousta lidí považuje za „výšplechty mladé holky, co o životě ví prd“. Přesto si myslím, že kdyby se lidi na ledasco podívali selským rozumem, bylo by lépe i těm kočkám...

Ať už Valentýna slavíte nebo ne, určitě svoje kočky milujete. Máte kočky a kocoury s osudy, které byly šťastné od začátku, nebo naopak smutné, ale s happyendem u vás.

Tak vás prosím, abyste za mě svoje miláčky pořádně pomuchlali a ujistili se, že opravdu víte, co je pro ně nejlepší. Vždyť jejich osud je ve vašich rukou...

Příští týden se na vás těším s tématem o některých prapodivných kouscích, co naše čičiny předvádějí, tak ahoj!
Tagy ?

HaniK a smečka


Obsah se nahrává...


Sdílejte!  |  O sdílení
Sdílet přes e-mail Sdílet na Facebooku Odeslat pomocí Facebook Messengeru Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+
Související Kočkočtení >

Projekt okno

Ahoj kočkomilci, potěšilo mě, že minulý týden se našlo pár z vás, kteří shlédli moje kočičí videopovídání...

6
  |  Počet zobrazení7 401x
Datum4. února 2016

Chlupaté videopovídání

Ahoj kočkomilci, minule jsme se bavili o tom, jak u nás probíhá boj proti svrabu...

9
  |  Počet zobrazení7 795x
Datum28. ledna 2016

Jsme v pořádným svrabu

Ahoj kočkomilci, jak jste prožili týden? Musím říct, že já mám pocit, že se čas stále víc zrychluje...

10
  |  Počet zobrazení11 979x
Datum21. ledna 201610 komentářů

Pro přidání komentáře se prosím přitlapkujte.

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum12. února 2016 8:31

Jo a taky se mi líbí ta poslední fotka :-) Vločenda i Sazinka jsou krásná, Flíček je roztomilý, ale ta pusinka od Plamínka je úžasná!

mdeknight
Kocouřákmdeknight  Datum12. února 2016 8:29

Dobré ráno všem. Hani, já Vám rozumím, jak to myslíte. Samozřejmě je nereálné, aby po světě běhaly jen kočky s PP, ale taky mi rve srdce, když čtu smutné příběhy kočiček, které lidé trápili, či ubili :-( Vůbec nechápu, jak někdo může zvířatům ubližovat. Ale člověk ubližuje i člověku (dokonce v mnoha případech i nejbližšímu), takže co čekat. Naštěstí je spousta lidí, kteří živým tvorům pomáhají a jsem za to moc ráda. I tady na MK jsou úžasní lidé, díky kterým mají kočky šťastný život..nejde zachránit všechny, ale každá kočička, která se má líp, stojí za to! Krásný pátek, I.

viera
Kocouřákviera  Datum11. února 2016 18:19

Hanka,to je pravda..a kym bude zviera -vec,teda u nas na slovensku ,tak sa to nezmeni..len tak dam darček ku vianociam mačku,psika,zajka..a potom to vyhodim..ved na to netreba povolenie,ved to nikto nekontroluje..tak prečo nie,že?strašny svet,nejak sa to rozmohlo,ludia nevedia čo od dobroty

HaniK
KocouřákHaniK  Datum11. února 2016 18:14

Já vám nevím. Mně by asi bohatě stačilo, kdyby v ideálním světě měly domov všechny kočky. Stačilo by je netýrat, nevyhazovat. Dokud toto nebude splněno, tak holt regulovat a kastrovat.

Je fakt, že by mě zajímalo, jestli ty kočky ty škůdce nějak moc v dnešní době regulují. V zemědělství máme způsoby, jak to zvládnout i bez koček, že jo. Už to dávno není na přírodě, to by to bylo neudržitelné.

Btw. spousta lidí pindá, že by na kočku s PP neměli, tudíž proto si pořizují křížence. Na tento argument jsem alergická. Pokud nemají na to, aby si našetřili na kočku, jak potom budou řešit to, když jim kočka vážně onemocní? Vždyť na to logicky taky nebudou mít!

viera
Kocouřákviera  Datum11. února 2016 17:44

gwen,ved toto..ja fakt uznavam,že to treba regulovať,ale na druhej strane mi prirodzene prostredie na dedine trolin chyba..ono to bolo take dive,ale mile..

gwen
Kocouřákgwen  Datum11. února 2016 17:40

Holky, ono se to asi nikdy nestane. Ale bylo by zajímavé, jen tak z povzdálí vidět, jak by to vypadalo. Zanikly by útulky, Slávkovy mainky by musely lovit myši, protože ty by se přemnožily??? Hlodavci by snědli třetinu , polovinu úrody? Jak by se přiroda přizpůsobila?

Viero, já to řikám furt - v našem městě nepotkám kočku. Vidím na balkóně jedno škrabadlo, o víc nevím. Kočky u nás v žádném případě přemnoženy nejsou, ale nevím, možná dobře funguje město s nedalekým útulkem.

Když jsem byla malá, lítaly na vesnici všude. Byly součast vesnice.

viera
Kocouřákviera  Datum11. února 2016 17:22

Karla,napadlo ma to tiež..ja viem,robi sa to pre zachranu mačiek,ale hrôza ma obchadza,že raz to bude totalne zregulovane a mačku na ulici neuvidim,ani v zahrade,iba v bytoch a budu uzoprofilovy tovar,hoci kedysi u starkej boli sučasťou života,neviem si predstaviť,žeby sa nam v maštali neboli tmolili mačky..a dalšia hrôza ak vstupime do dalšieho levelu-kastrovať ludi..teeeeeeeeda niekedy ma napada,že niekde na niekoho by sa to aj hodilo,ale človek je tvor nevyspytatelný a dufam,že kym sa k tomu dopracuju ja už na svete nebudem..inač pekny članok

Karla z Končin
KocouřákKarla z Končin  Datum11. února 2016 17:03

Moc zajímavé. Mě občas napadné, že kdyby se kastrovaly fakt všechny kočky, zůstaly by jen ty s pp. Ale myslím, že z toho strach mít nemusím.
Mě zas moc nadchla poslední fotka, krásný úsměv a Pláma těsně před pusinkou, kouzelné :-)
Přítel na valentýna obyčejně zapomene, tak mám pro něj čokoládové bonbony a víno, které mu dám, aby mi ho dal :-)

gwen
Kocouřákgwen  Datum11. února 2016 6:49

A ještě k tý první fotce? K.R.Á.S.N.Á

gwen
Kocouřákgwen  Datum11. února 2016 6:48

Hanďul, dneska se to četlo jedním dechem a i když tohle téma, tak s úsměvem na tvaří ("tak rozhodně nejtlustší jsem já.o)) a to nikdy články po ránu nečtu, protože je přes ospání nevidím..o)
Já se zastavím u kastrací u chovatelů. Proč, když vědí, že raná kastrace je, je nedělají?? Podminka kastrace ve smlouvě se mi zdá nedostatečná. Nebylo by míň množitelů, kdyby na těhle koťatech nemohli množit? Anebo je ta otázka tak, že by neprodali?
A druhá věc, v ideálním světě, v ideálním stavu by to vypadalo jak? Byly by kočky jen s PP?

Vrátím se k tomu, super čtení a jestli slavíte, či ne, přeji ......Krásného Valentýna ( my si s Vojtíkem vždycky řikáme, že se máme rádi celý rok, tak proč to slavit celý den.-o))...)

Výše uvedené názory a komentáře nevyjadřují stanovisko Modrého kocouře.cz. Modrý kocouř.cz si vyhrazuje právo příspěvky odporující dobrým mravům, v rozporu se zákony nebo obsahující reklamu smazat.

Reklama

Nejčtenější

1
RSS kanály (19x)
Předchozí od autorky

Projekt okno

HaniK a smečka

Bude tohle NEJ fotka měsíce září?

...
Pomozte nám vybrat NEJ fotku!

Má Váš kočičák už svou stránku ve Zlaté knize?

Víte, že svému kočičákovi tady můžete vytvořit osobní stránku? Víte, že pak může mít své vlastní kočkoalbum, deníček a další?

Registrujte se!

Registrace není povinná, ale umožní Vám využívat všechny funkce, které Modrý kocouř.cz nabízí - jednoduché vkládání fotek, komentování nebo komunikace s ostatními Kocouřáky.

Reklama

Modrý kocouř.cz (c) 2023

Všechna práva vyhrazena.
O stránkách
Ochrana osobních údajů
Politika využití cookies
Modrokocouří blog
Novinky
Nápověda
Reklama
Kontakt

Archivováno Národní knihovnou ČR
Facebook Twitter Google Plus Instagram YouTube

Tyto stránky používají soubory cookies, abychom vám usnadnili a zpříjemnili jejich procházení. Rozumím
Jak cookies používáme?

Top